سه شنبه 4 تیر 1398 | Tuesday 25 th of June 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
زیر سیستم مشخصات تحصیلی دانشجو

         این زیر سیستم مانند زیر سیستم سجلی دارای 5 قسمت می باشد که به شرح ان ها می پردازیم :

      اولین قسمت در این زیر سیستم مانند زیر سیستم سجلی جدول اسامی دانشجویان است که با انتخاب هر دانشجو می توان مشخصات تحصیلی ان را مشاهده کرد البته به شرط ان که برای ان دانشجو اطلاعاتی ثبت شده باشد اگر دانشجویی دارای اطلاعات درسی نباشد می توان با استفاده از کلید جدید اطلاعات صفحه را پاک و صفحه را برای ورود اطلاعات درسی دانشجو اماده کرد و با کلید ذخیره به مانند قبل که عمل ویرایش و درج را انجام می داد اطلاعات را ذخیره کرد.

       اما همانطور که در قسمت قبل دیدیم بایستی دانشجو را انتخاب کنیم این عمل در صورتی که تعداد دانشجویان زیاد باشد به کندی انجام می شود لذا به مانند صفحه سجلی در این بخش نیز ما سیستم جستجو را تعبیه کردیم که عمل مشابه را انجام می دهد به این ترتیب که با مشخص کردن ایتمی برای جستجو و قرار دادن فیلتری مناسب به تعداد بسیار کمی از دانشجویان برسیم و از ان میان دانشجوی مورد نظر را انتخاب کنیم ممکن است فکر کنید این که همان سیستم قبلی است اما با ان تفاوت های کوچکی دارد مثلا بجای 9 ایتم قبل فقط سه ایتم کدمددجویی ، نام و نام خانوادگی وجود دارد و ضمن اینکه اطلاعات دانش اموزان در این قسمت نیست که باعث زمان بیشتر برای جستجو شود پس می توان نتیجه گرفت که این سیستم نسبتا هوشمند است.

     همانطور که در توضیحات قبلی دیدیم ما با استفاده از کلیدهای عملیاتی دستورات مورد نظر را انجام می دهیم این کلیدها عبارتند از :

 • جدید : برای پاک کردن صفحه و ورود اطلاعات جدید به کار می رود این کلید نشانگر را بر روی نام مدرسه قرار می دهد زیرا همانطور که گفته شد بایستی دانش اموز را از جدول اسامی انتخاب کرده باشیم تا بتوانیم اطلاعات ان را ثبت کنیم.
 • ذخیره : اگر از قسمت سجلی به خاطر داشته باشید همانطور که گفتیم این کلید در موقعیت های زمانی مختلف دو کار را انجام می دهد یکی عملیات ویرایش در هنگام وجود اطلاعات از قبل و دیگری عملیات درج در پایگاه داده که همان ذخیره کردن معمول است .
 • حذف : این کلید همانطور که از نامش پیداست باعث حذف اطلاعات درسی می شود نه باعث حذف اطلاعات دانش اموز در نتیجه اگر اشتباهی در هنگام ثب رخ داده باشد یا دانش اموزی اشتباهی ثبت شده باشد می توان اطلاعات درسی وی را حذف و برای شخص صاحب ان ، اطلاعات را مجددا ثبت کرد .
 • عملیات برگشت از صفحه به مانند قبل با کلید برگشت انجام می شود که با این عمل صفحه مشخصات تحصیلی به صفحه دیفالت یا صفحه زیر سیستم ها می رود.
 • چاپ : اگر بخواهیم اطلاعات درسی را چاپ کنیم تا بتوان در اختیار واحدهای دیگری مثل بایگانی ( جهت درج در پرونده ) یا واحد درمان ( جهت تمدید کارت ) قرار دهیم می توان از این کلید  استفاده کرد .

       اما قسمت بعدی که ثبت اطلاعات تحصیلی دانشجو است شامل تغییراتی با زیر سیستم ثبت اطلاعات درسی دانش اموز می باشد که عبارتند از :

 • وجود قسمتی برای ورود ترم تحصیلی که نشان دهنده این است که دانشجو در چه ترمی و چه هزینه هایی دریافت کرده است . این قسمت مانند سال تحصیلی دارای پیش فرض بوده که همان ترم جاری است مثلا اگر این برنامه در شهریور ماه بر روی سیستم ها نصب شود ترم جاری ترم پاییز خواهد بود .
 • به جای کد مدرسه کد دانشگاه است که با توجه به اعلام این کدها از سوی سازمان اموزش عالی می توان از جداول طرح شده در دفترچه های کنکور اطلاعات لازم را بدست اورد.
 • به جای مقاطع تحصیلی ابتدایی ، راهنمایی ، دبیرستان و پیش دانشگاهی مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا اورده شده است .
 • سال ورود به دانشگاه نیز اضافه شده است این گزینه از ان جهت مفید است که با توجه به ضوابط کمیته امداد دانشجویان در تعداد ترم مشخصی بایستی درس خود را به اتمام برسانند در غیر این صورت بجز مواردی که با نظر ریاست محترم اداره فرهنگی مجاز شمرده می شود دیگر دانشجو حق استفاده از خدمات تحصیلی را ندارد لذا می توان با این گزینه و ترم جاری محاسبه کرد تا ترم های دانشجو از حد مجاز نگذشته باشد.
 • سال اخذ مدرک پیش دانشگاهی از ان جهت اهمیت دارد  که برای دانشجویان پسر قبول شده در دانشگاه ها شرایط کمی دشوارتر از دانشجویان دختر است یعنی وقفه تحصیلی برای پسران باعث سخت شدن استفاده از خدمات دانشجویی می شود که این گزینه و گزینه سال ورود برای این منظور استفاده می شوند.
 • اما سایر گزینه ها با گزینه های زیر سیستم دانش اموزی یکسان بوده که نیاز به توضیح مجدد ندارند.

      اما در این زیر سیستم هم قسمت خدمات تعلق یافته به دانشجو وجود دارد که این خدمات عبارتند از :

 •  کتب و نوشت افزار تحصیلی دانشجو که هر ترم مبلغی بعنوان هزینه کتب از مرکز تعیین شده و دانشجویی که مدارک لازم را ارائه دهد می تواند این هزینه را دریافت نماید. مثلا برای دانشجویان پیام نور این مبلغ 85000 ریال می باشد.
 • ماهیانه : هر ماه مبلغ مشخصی بسته به تعداد واحد گذرانده دانشجو مبلغی بعنوان هزینه ماهیانه پرداخت می شود مثلا این سرفصل برای دانشجویان کاردانی 65000 ریال و برای دانشجویان کارشناسی که بیشتر از 72 واحد درسی پاس کرده باشند 75000 ریال می باشد.
 • شهریه ثابت : این هزینه به هنگام ثبت نام و اوردن گواهی اشتغال به تحصیل برای واحد فرهنگی کمیته امداد قابل پرداخت خواهد بود که مبلغ ان برای دانشجویان پیام نور 650000 ریال می باشد.
 • خوابگاه : این هزینه فقط شامل دانشجویان دولتی روزانه که به علت نداشتن محل اسکان در محل قبولی خود مجبور به اجاره منزل یا خوابگاهی شده اند می شود .
 • پوشاک : هر ساله مبلغی بعنوان هزینه پوشاک دانشجویی ارسال که در اوخر اسفند ماه به دانشجویانی که هر دو ترم دانشجو بوده اند پرداخت خواهد شد.
 • موردی : برخی از دانشجویان با توجه به مشکلات فراوانی که دارند و با صلاحدید رئیس فرهنگی جهت براورده شدن مشکلاتشان هزینه دیگری بعنوان کمک موردی دریافت می کنند.

      با این تفاصیل نمایی از این صفحه ما را به درک بهتر رهنمون می سازد لذا در ادامه نمایی از این صفحه را مشاهده خواهید کرد.

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26