شنبه 27 دی 1399 | Saturday 16 th of January 2021 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-1-2- اجزاء یک سیستم خبره

یک سیستم خبره معمول از یک موتور استنتاج و یک پایگاه دانش ساخته شده است. پایگاه دانش از قواعد و حقایقی تشکیل شده که دانش به دست امده از خبره را می سازد و موتور استنتاج از این قواعد و حقایق همراه با داده هایی که توسط کاربر وارد شده برای ترسیم نتایج استفاده می کند. 

به طور دقیق تر می توان گفت از نظر ساختاری سیستم های خبره دارای اجزاء ذیل می باشند:

  • رابط کاربر: این رابط ارتباط میان کاربر و سیستم را برقرار می کند و به کاربر اجازه می دهد پرسشهای خود را در اختیار سیستم خبره قرار دهد و همچنین متقابلاً سیستم این امکان را دارد که از طریق این رابط پاسخ های خود را به کاربر باز گرداند. این رابط می تواند به سادگی یک منوی ساده هم برای ورودی و هم برای خروجی باشد یا به پیچیدگی محاوره از طریق زبان طبیعی.
  • پایگاه دانش[1]: این پایگاه بخش اصلی سیستم را تشکیل می دهد که شامل حقایق و قوانین در زمینه تخصصی سیستم خبره می باشد و غالباَ توسط قوانین به شکل گزاره های "اگر- انگاه" بیان می گردد. یک پایگاه دانش جامع قاعدتاً باید شامل دو دسته اطلاعات علمی در یک زمینه باشد. دسته اول شامل اطلاعاتی است که صد درصد پشتوانه علمی تئوری مرتبط با ان موضوع داشته و شامل اصول یا جزئیات مکتوب، رسمی و شناخته شده ان علم است که در بسیاری از منابع ان حوزه علمی مثل کتاب ها، دانشگاه ها و ... مورد تایید قرار گرفته است. به این دسته از اطلاعات علمی، دانش مستند [2]گفته می شود. اما دسته دوم انهایی هستند که کمتر خاصیت مستند علمی داشته و بیشتر دارای پشتوانه تجربی[3]منحصر به یک شخص یا گروه خاص یا طبق یک تئوری یا تشخیص غیر رسمی است که به ان دانش هیوریستیک[4]  گفته می شود.
  • ساختار کنترلی : این ساختار کنترلی که به نام های مفسر قانون یا موتور استنتاج نیز شناخته می شود، وظیفه اعمال و به کارگیری اطلاعات موجود در پایگاه دانش را برای حل مسئله به عهده دارد. موتور استنتاج[5]، حاوی رویه ها وقوانین مرتبط با حل مسئله است. موتور استنتاج، مغز سیستم خبره می باشد. این بخش اساسا یک برنامه کامپیوتری است که قوانینی را برای جهت دهی حل مسئله ارائه می دهد و مکانیزمی برای استنتاج از اطلاعات موجود در پایگاه دانش می باشد.
  • حافظه کوتاه مدت : علاوه بر پایگاه دانش که به عنوان حافظه بلند مدت تلقی می گردد، حافظه کوتاه مدت دیگری نیز نیاز می باشد تا مراحل یافتن پاسخ و مسیر طی شده از سوال به جواب را در خود نگه بدارد.


[1]Knowledge Base

[2] FactualKnowledge

[3]Experimental

[4]Heuristic Knowledge

[5]Inference Engine 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26