شنبه 27 دی 1399 | Saturday 16 th of January 2021 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-2- معرفی سیستم های مشابه

در این بخش دو نمونه مشابه با سیستم فوق را مورد بررسی قرار می دهیم:

سیستم خبره مشاور در تعمیر و عیب یابی مدارهای الکترونیکی سایت موشک  

تعمیر و عیب یابی مدارهای الکترونیکی همیشه کاری مشکل و وقتگیر بوده است و انجام این کار به دانش، توان علمی و تجربه فرد خبره (تعمیر کار) بستگی دارد از طرفی الگوریتم یا راه حل خاصی وجود ندارد که بتواند تشخیص عیب را تضمین نماید و به خصوص برای سیستم های الکترونیکی پیچیده مثل سایت های موشکی، این مشکل حادتر می شود. به تمامی فعالیت هایی که شخص عیب یاب با استفاده از وسایل اندازه گیری و با استفاده از توان علمی و تجربی خود و همچنین با توجه به نتایج مشاهدات تست به محل عیب پی برده و قطعه یا قسمت معیوب را مشخص کند، "عیب یابی" اطلاق می شود. به همین منظور یک سیستم خبره جهت مشاوره در عیب یابی مدارهای الکترونیکی سایت موشکی طراحی شده است. در طراحی این سیستم خبره مبتنی بر قواعد، از روشهای مختلف عیب یابی استفاده شده است. پایگاه داده این سیستم شامل کلیه شکل موج های نقاط مهم تست، نقشه های شماتیک، جانمایی قطعات الکترونیکی و دستورالعمل های تست قسمت های مختلف سایت موشکی می باشد.

این سیستم خبره دارای یک رابط کاربر گرافیکی است که با زبان ویژوال بیسیک برنامه نویسی شده است. پایگاه دانش این سیستم خبره در یک پوسته جدید به نام wxCLIPSنوشته شده است. این پوسته دارای موتور استنتاج با زنجیره پیشرو می باشد. اما با توجه به اینکه در کاربرد های تشخیص عیب بهتر است از زنجیره پسرو استفاده شود، این امکان در wxCLIPSوجود دارد که موتور استنتاج زنجیره پسرو با استفاده از قواعد زنجیره پیشرو شبیه سازی شود. این سیستم خبره دارای بخش توضیح می باشد و علاوه بر اینکه قوانین فعال شده و پاسخ های کاربر را نمایش می هد، راجع به معرفی سایت موشکی، معرفی و چگونگی استفاده از وسایل الکتریکی، اصول عیب یابی، تئوری عملکرد و غیره ارائه می دهد. همچنین این سیستم خبره دارای بخش راهنما می باشد که راجع به نرم افزار طراحی شده و چگونگی استفاده از ان، اطلاعاتی به کاربر می دهد.

سیستم خبره طراحی شده جهت پیشنهاد دادن ورزش متناسب با وضعیت بدنی

بسیاری از افراد هستند که علاقه مند به ورزش هستند ولی نمی دانند چه ورزشی برایشان مناسب است و یا در چه ورزشی موفق تر خواهند بود هرچند این مسئله به پشتکار فرد وابسته است ولی نکته مهمتر ان است که ایا وضعیت جسمانی این فرد و یا سن و سال  او با این ورزش مناسب است. سیستم طراحی شده سیستمی خبره می باشد که می تواند افراد را به ورزشهایی که از نظر فیزیک بدنی می توانند در انها به موفقیت سریعتری دست یابند راهنمایی کند .

  در این پروژه از دو فرد خبره برای 6 ورزش استفاده شد و همچنین استفاده از فرمهایی جهت تعیین توابع تعلق که توسط 80 نفر تکمیل گردید. ورزشهایی که در این پروژه انالیز شده اند عبارتند از : فوتبال،کشتی، تنیس، تیر کمان، اسکواش و بسکتبال که هر کدام فیزیک و وضعیت بدنی خاصی را می طلبد . زبان ارائه دانش سیستم فوق مبتنی بر قانون است. برای رفع برخی مغایرت ها قوانین به صورت شبکه عصبی پیاده سازی شده اند . که بنا به خاصیت real-timeبودن انها سرعت زمان اجرا نیز  بالا می رود.یک نگاشت انجام شده ازفضای ارائه دانش به ساختار یادگیری ماشین به این صورت است که قسمت شرطی قانون معادل ورودیهای شبکه عصبی، فعال شدن یک قانون معادل فعال شدن یک شبکه عصبی است وعدم قطعیت موجود در سیستمهای مبتنی بر قانون در واقع به کمک دستکاری وزنهای شبکه عصبی قابل پیاده سازی است.

نتایج حاصل از پیاده سازی  نشان می دهد که سیستم خبره طراحی شده قدرت تشخیصی برابر قدرت تشخیص فرد خبره دارد ودر عین حال فرد خبره در وضعیت هایی دچار تشخیص نادرست می شود.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26