شنبه 27 دی 1399 | Saturday 16 th of January 2021 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
بخش دوم- نحوه کار با نرم افزار

سیستم ورود اطلاعات

استفاده کننده از برنامه پس از ورود به سیستم (وارد کردن نام کاربری و رمز عبور) می تواند اموری از قبیل ورود اطلاعات سیستم خبره، مدیریت کاربران، تغییر رمز عبور و گزارش گیری را انجام دهد.

شکل 5-1- سیستم ورود اطلاعات

شکل 5-1- سیستم ورود اطلاعات

     ورود اطلاعات سیستم خبره

الف) سؤال ها

شکل 5-2- فرم ورود سؤال ها

شکل 5-2- فرم ورود سؤال ها

کاربر می تواند باکلیک بر روی منوی اطلاعات پایه و زیر منوی سؤال ها، سؤال ها را مشاهده کند. علاوه بر

ان در این فرم امکان ثبت سؤال ها وجود دارد که این امکان به کاربر از طریق وارد کردن سؤال و زدن دکمه

ثبت داده می شود.

در این فرم دو دکمه ویرایش و حذف هم وجود دارد. چنانچه کاربر بخواهد سؤالی را ویرایش کند، با دوبار کلیک کردن بر روی سؤال مورد نظر می توان ان سؤال را جهت ویرایش به کادر بالا منتقل کرد. راه دیگر انتخاب سؤال و فشردن دکمه ویرایش است. پس از ویرایش کاربر باید دکمه تأیید راکلیک کند. زمانیکه کاربر سؤالی را برای حذف انتخاب، و دکمه حذف را کلیک می کند در مواردی سیستم با اعلام پیغامی به کاربر اجازه حذف سؤال را به کاربر نمی دهد. در غیر این صورت می توان عمل حذف را انجام داد.

 

ب)نتایج

شکل 5-3- فرم ورود نتایج

کاربر می تواند باکلیک بر روی منوی اطلاعات پایه و زیر منوی نتایج، نتایج را مشاهده کند. علاوه بر ان، کاربر امکان ثبت، حذف و ویرایش دارد. ثبت نتیجه از طریق وارد کردن نتیجه و زدن دکمه ثبت انجام می شود. حذف و ویرایش نتایج دقیقاً مانند حذف و ویرایش سؤال ها انجام می شود.

ج) قوانین

کاربر می تواند باکلیک بر روی منوی اطلاعات پایه و زیر منوی قوانین، قوانین را مشاهده کند. در مورد قوانین نیز مانند سایر موارد (سؤال ها و نتایج)، امکان ثبت، ویرایش و حذف وجود دارد. برای ثبت قوانین کاربر موظف است قانون مورد نظر را در کادر مربوطه وارد، و سپس یک سؤال (که در صورت برقراری شرایط قانون از کاربر پرسیده می شود) و یا یک نتیجه (که در صورت برقراری شرایط قانون به کاربر ارائه می شود) را از لیست سؤال ها یا نتایج انتخاب کند.

شکل 5-4- فرم ورود قوانین

شکل 5-4- فرم ورود قوانین

جهت وارد کردن قانون در کادر مربوطه کاربر می تواند هم از تایپ و هم از لیستسؤال ها و دکمه های &و | و ... که بر روی فرم تعبیه شده اند برای تشکیل قانون استفاده کند. چنانچه کاربر از صفحه کلید برای تایپ قانون استفاده کند حتماً باید بعد از هر عدد، )، (، ~، ؟، &و | موجود در قانون یک فضای خالی وارد کند. ولی چنانچه کاربر از لیست سؤال ها و دکمه های &و | و ... که بر روی فرم تعبیه شده اند برای تشکیل قانون استفاده کند می تواند با کلیک بر روی هر سؤال شماره ان سؤال و با کلیک بر روی هر دکمه، textان دکمه را به کادر مربوط به قانون منتقل کند. همچنین قانون وارد شده توسط سیستم تشریح می شود.

ویرایش قوانین دقیقاً مانند ویرایش سؤال ها و نتایج می باشد. چنانچه کاربر بخواهد قانونی را حذف کند با پیغامی به کاربر هشدار داده می شود. چنانچه کاربر مطمئن باشد می تواند قانون را حذف کند.

 مدیریت کاربران

در این قسمت مدیر سیستم می تواند کاربران را اضافه یا حذف کند یا میزان دسترسی های انها را تعیین نماید. تعریف کاربر جدید با کلیک بر روی منوی مدیریت کاربران و سپس زیر منوی ایجاد کاربر جدید شروع و سپس با وارد کردن نام کاربر و مشخص کردن سطح دسترسی کاربر، و زدن دکمه ثبت کامل می شود.

شکل 5-6- فرم تغییر رمز عبور

شکل 5-5- فرم تعریف کاربر جدید

هر کاربر دارای یک کلمه عبور بوده که برای تغییر ان می تواند از منوی تغییر رمز عبور استفاده کند. در این قسمت می توان کلمه عبور برنامه را تغییر داد. برای تغییر رمز، رمز جدید را وارد و سپس دکمه تأیید را بزنید.

گزارشات

کاربر می تواند باکلیک بر روی منوی گزارش، در پنجره ای که باز می شود گزارش مورد نظر خود را تهیه نماید.

گزارش از مشکلات کارت هوشمند سوخت: برای این منظور کاربر می تواند پس از انتخاب مشکلات به عنوان موضوع گزارش، از لیست مشکلات، مشکلاتی را که مد نظرش است را انتخاب کندو بر روی دکمه مشاهده گزارش کلیک کند.  سیستم مشکلات انتخاب شده را به همراه فراوانی انها به صورت نمودار نمایش می دهد.

گزارش از راهکارهای کارت هوشمند سوخت: برای این منظور کاربر می تواند در گروه انتخاب موضوع

شکل 5-7- فرم تهیه گزارش

شکل 5-7- فرم تهیه گزارش

گزارش، راهکارها را انتخاب و از لیست راهکارها، راهکارهایی را که مد نظرش است را انتخاب کند و سیستم راهکارهای انتخاب شده را به همراه فراوانی انها به صورت نمودار نمایش می دهد.

 سیستم پاسخگویی به مراجعین کارت هوشمند سوخت

 

شکل 5-8- سیستم پاسخگویی به مراجعین کارت سوخت

شکل 5-8- سیستم پاسخگویی به مراجعین کارت سوخت

در سیستم فوق سه گروه انتخاب مشکل، پرسش و پاسخ و نتیجه را داریم. در گروه انتخاب مشکل، مشکلات اولیه به کاربر نمایش داده می شود و از کاربر درخواست می شود تا مشکل خود را از لیست مشکلات انتخاب کند و دکمه تأیید را کلیک کند. تا زمانیکه کاربرمشکلی را انتخاب نکند سایر موارد در سیستم غیر فعال می باشد. به محض اینکه کاربر مشکل خود را انتخاب کند فقط دکمه تأیید فعال می شود. با زدن دکمه تأیید گروه انتخاب مشکل غیر فعال شده و در گروه پرسش و پاسخ اولین سؤال از کاربر پرسیده می شود و کاربر تنها می تواند با بلی یا خیر به سؤال پاسخ دهد.

چنانچه نیاز باشد سؤالات دیگری از کاربر پرسیده شود روند پرسش و پاسخ همچنان ادامه پیدا می کند.

پس از اتمام پرسش و پاسخ، در گروه نتیجه، پاسخ های کاربر به سؤالات پرسیده شده و راهکار مشکل کاربر نمایش داده می شود. چنانچه کاربر بخواهد مشکل دیگری را مطرح و راهکار ان را دریافت کند می تواند با کلیک بر روی دکمه مشکل جدید در همین گروه، همین روند را برای مشکل دیگر تکرار کند در غیر این صورت می تواند از سیستم خارج شود.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26