شنبه 24 آذر 1397 | Saturday 15 th of December 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
بخش اول : سیستم امور دانشجویی

این سیستم از دو بخش تشکیل شده است  1.درخواست ها  2 . مدیریت درخواست ها

1.درخواست ها :

صفحه مربوط به درخواست ها از دو قسمت تشکیل شده است.

قسمت درخواست های اماده برای ارسال:

در این قسمت در صورتی که دانشجو درخواست مورد نظر را تکمیل و ارسال نکرده باشد لینک درخواست موجود و فعال می باشد.

بعنوان مثال دانشجوی مورد نظر درخواست مربوط به حذف ترم را ارسال نکرده است و می تواند از این قسمت واز روی لینک مورد نظر به صفحه ی فرم مورد نظر رفته و انرا تکمیل کند.

تکمیل فرم خود سه مرحله دارد که برای نمونه در ادامه با فرم وام ازدواج این مراحل توضیحات داده خواهد شد.قسمت بعدی در صفحه خواسته ها لیست درخواست هایی را نمایش می دهد که دانشجو انها را ارسال کرده است و برای اعمال تغییرات می تواند به صفحه مورد نظر برود .

مراحل تکمیل فرم به قرار ذیل می باشد.

1-1.ابتدا فرم اماده برای تکمیل برای وی داده می شود

در این فرم سعی شده حداقل اطلاعات از دانشجو خواسته شود. به همین جهت در ابتدای ورود به صفحه مشخصات دانشجو از جدول کاربران گرفته می شود به عنوان مثال دیگر کاربر نیازی به نوشتن نام خود ندارد بلکه به محض باز کردن صفحه نام و نام خانوادگی خود را در قسمت مناسب می بیند.

 

در واقع این عمل به این جهت انجام گرفته تا دانشجو از صحت ورود خو اطمینان حاصل کند.بعد از تکمیل فرم توسط دانشجو وارسال ان با صفحه زیر روبرو می شود.

هر فرم به صورت یک function   طراحی شده که تعدادی پارامتر دارد این پارامترها همان اطلاعات موجود در فرم می باشند بعلاوه ی یک پارامتر دیگر که وضعیت فرم را مشخص می کند به عنوان مثال این پارامتر برای نمایش فرم به صورت بالا مقدار' '  را میگیرد در واقع مشخص می کند فرم به صورت خالی و اماده برای پر شدن است

در بالا به غیر از پارامتر $do  که همان پارامتر تعیین نوع مرحله است تمام پارامترهای دیگر اطلاعات مربوط به فزم هستند.

در این مرحله چون اطلاعاتی از فرم دریافت نشده همه ی پارامترهای ان مقدار خالی را می گیرند.

1-2. صفحه بررسی صحت اطلاعات وارد شده:

در واقع این صفحه یک فرصت به دانشجو می دهد تا از صحت اطلاعاتی که می فرستد مطمئن شود.

 

 

شکل کلی فرم درخواست خوابگاه با دیگر فرم ها متفاوت می باشد واین تفاوت در لیست کردن خوابگاه ها با تفکیک درجه ان ها می باشد

هر یک از سه درجه با رنگ متفاوت ظاهر می شوند در صورتی که خوابگاهی درجه ی را شامل نشود قسمت مربوط به ان خالی گذاشته می شود.

اگر درجه ی یک خوابگاه پر باشد ورودی مربوط به ان خالی می شود به عنوان مثال درج ی یک خوابگاه شماره 123 در شکل بالا این وضعیت را شامل می شود و امکان انتخاب ان را می گیرد.

بعد از ارسال اطلاعات در حالت اول با صفحه بالا که همانند حالات قبل می باشد روبرو می شویم اطلاعات حالات قبل را نمایش می دهد و از دانشجو صحت انرا می پرسد.

در این بخش شماره خوابگاه و درجه ان یکجا به دانشجو نمایش داده می شود و در صورت تائید جدا شده و و در جدول در فیلد مناسب قرار می گیرد.


در این حالت خوابگاه 236 با درجه سه که در حلت اول انتخاب شده بود علامت دار شده است و دانشجو می تواند انتخاب خود را تغییر دهد.

2 . مدیریت درخواست ها:

این قسمت حاوی اطلاعات مهمی در مورد درخواست های ارسال شده است همچنین از این صفحه دانشجو می تواند درخواست خود را ویرایش یا حذف نماید.

 

 دانشجو پس از ارسال درخواست خود در این قسمت از روند بررسی درخواست خود اگاه می شود در واقع مرحله ی که درخواست در ان قرار دارد را مشخص می کند .در شکل با حالت مختلف را برای بررسی و پذیرش نشان می دهد برای مثال با درخواست دانشجو برای انتقال دائم پذیرفته شده و دیگر درخواست های دانشجو در حال بررسی می باشد.

مراحل اعمال انجام شده برای نتیجه بالا به صورت زیر است  در ادامه هر یک از توابع توضیح داده خواهند شد

در مقابل پیام نمایش داده شده دو لینک وجود دارد که امکان تصحیح یا حذف درخواست را می دهد.

دانشجو امکان دارد از درخواست خود منصرف شود ویا بعد از ارسال درخواست متوجه اشتباه خود در پر کردن فرم شود در نتیجه دو امکان ارائه شده الزامی به نظر می رسد.

مسئول در صورت رد کردن درخواست دانشجو می تواند پیامی که مشخص کننده ی علت رد شدن ان است را ارسال کند .ودر این صفحه به دانشجو نمایش داده می شود تا در صورت نیاز اعمال مناسب را انجام دهد.

به عنوان مثال در تصویر بالا با درخواست خوابگاه دانشجو موافقت نشده است و علت این عدم توافق در رو بروی  ان امده است .

پیام نمایش داده شده و دانشجو می تواند با تصحیح دوباره فرم خود توسط لینکی که در این قسمت قرار داده شده درخواست بررسی دوباره درخواست خود را داشته باشد.

برای ویرایش عملیات به صورت زیر انجام می شود.

در مرحله ی بعد اطلاعات دریافت شده را به همراه متغییری که عمل انجام شده را مشخص می کند به تابع مشخص مربوط به فرم ارسال می شود.

به عنوان مثال برای فرم وام ازدواج به صورت زیر فراخوانی می شود.

 

 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26