چهارشنبه 30 خرداد 1397 | Wednesday 20 th of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-8- برنامه ریزی منابع سازمانیERP

ERPدر دهه 80 متولد شد. رشد روزافزون و بی‌حد فناوری اطلاعات برپایه سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و همچنین نقش هرچه پررنگ‌تر اطلاعات در زندگی امروزه، نیاز به نواوری و تغییرات در طراحی و تفکر سیستمی ابزارهای نرم‌افزاری داشت تا بتواند پاسخگوی این رشد باشد. به همین منظور ERPپا به عرصه وجود گذاشت.

ERPسعی دارد تا عملکرد همه واحدهای شرکت را در یک سیستم کامپیوتری یکپارچه نموده و نیازهای مختلف خاص هر واحد را پاسخ گوید.

در یک سازمان هر یک از واحدها سیستم کامپیوتری منحصربه خود را برای بهینه‌سازی عملکردهایش دارد اما ERPانها را در یک برنامه نرم‌افزاری یکپارچه ترکیب می‌کند. این برنامه از طریق یک پایگاه داده‌ اجرا می‌شود، لذا واحدهای مختلف می‌توانند اطلاعات را ساده‌تر به اشتراک بگذارند و با هم ارتباط برقرار سازند. این شیوه یکپارچه در صورتی‌که شرکت‌ها نرم‌افزار را به درستی نصب کنند، مزایای متعددی دارد.

برای مثال دریافت سفارش مشتری را در نظر می‌گیریم: در واقع هنگامی که مشتری سفارش می‌دهد، سفارش به صورت کاغذی یا کامپیوتری در واحدهای مختلف شرکت در گردش است. این گردش سبب تاخیر در پاسخ‌گویی به سفارش می‌شود، در ضمن هیچ یک از افراد شرکت به درستی نمی‌داند که وضعیت سفارش در هرنقطه چگونه است.

ERPسیستم‌های کامپیوتری مستقل رادر واحدهای مالی، منابع انسانی و انبارداده‌ها در هم می‌شکند و انها را با برنامه نرم‌افزاری یکپارچه که به ماجول‌های نرم‌افزاری تقسیم می‌شود، جایگزین می‌سازد، به این ترتیب واحدهای مالی، ساخت و انبارداده‌ها هنوز هم نرم‌افزار خودشان را دارند، با این تفاوت که حالا نرم‌افزارها به یکدیگر لینک شده‌اند، به گونه‌ای که واحد مالی می‌تواند با مراجعه به انبارداده‌ها از تحویل سفارش مطلع شود. اکثر نرم‌افزارهای ERPانعطاف پذیرهستند، به این صورت که شما می‌توانید بعضی از ماجول‌ها را نصب کنید بدون اینکه نیاز باشد کل بسته را بخرید. برای مثال بسیاری از شرکت‌ها فقط ماجول مالی یا منابع انسانی ERPرا نصب می‌کنند.

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26