پنج شنبه 31 خرداد 1397 | Thursday 21 st of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-10-3- اجزای DSS

DSSهای داده‌محور، سند‌محور و دانش‌محور به پایگاه داده‌های تخصصی نیاز دارند. DSSمدل‌محور ممکن است از یک پایگاه داده ساده استفاده کند، اما عناصر مدل بسیار مهم هستند. تجربه و بعضی شواهد نشان می‌دهد که بحث طراحی و پیاده‌سازی DSSهای داده‌محور، سند‌محور، مدل‌‌محور و دانش‌محور با هم تفاوت دارند.

سیستم‌های شراکتی نظیر DSSهای گروهی و درون‌سازمانی، موارد کاربرد پیچیده‌ای دارند. مثلا هنگامی که DSSداده‌‌محور اجرا می‌شود، طراح باید به علائق کاربران در به کارگیری DSSدر وضعیت‌های جدید و غیرقابل پیش‌بینی توجه کند. گرچه تفاوت‌های مهمی به علت وجود وظایف خاص و وسعت‌های مختلف DSSایجاد می‌شود، اما تمامی سیستم‌های پشتیبان تصمیم، عناصر فنی و هدف مشترکی دارند که از تصمیم‌گیری حمایت می‌کنند. پایگاه داده DSSداده‌محور، مجموعه‌ای از داده‌های تاریخی و جاری ساختاریافته از منابع مختلف است که برای دسترسی راحت به تجزیه و تحلیل، سازماندهی شده‌اند. عناصر داده را می‌توان به گونه‌ای توسعه داد که شامل اسناد ساختارنیافته در DSSسند‌محور و دانش در شکلی از قواعد یا قالب‌ها در DSSهای دانش‌محور نیز باشد. از ابزار پشتیبانی تصمیم‌گیری مدیریت که ابزاری کامپیوتری هستند، برای ایجاد درک از داده‌های ساختاریافته یا اسناد در پایگاه‌های داده استفاده می‌شود.

مدل‌های اماری و تحلیلی عناصر اصلی DSSهای مدل‌محور هستند. هر DSSمدل‌محور اهداف خاصی را دنبال می‌کند و به همین دلیل مدل‌های مختلفی باید استفاده شود. انتخاب مدل‌های مناسب یکی از مباحث کلیدی طراحی است. همچنین نرم‌افزاری که برای ایجاد مدل‌های خاص استفاده می‌شود باید داده‌های مورد نیاز و رابط کاربر را سازماندهی کند. در DSSهای مدل‌محور ارزش متغیرهای کلیدی و عوامل، در حال تغییر هستند تا تغییرات در پتانسیل عرضه، تولید، اقتصاد، فروش، جایگاه بازار، هزینه‌ها و یا دیگر عوامل محیطی و داخلی را منعکس سازند. اطلاعات حاصل از مدل‌ها نیز گاهی توسط تصمیم‌گیرندگان تجزیه و تحلیل و ارزیابی می‌شوند. DSSدانش‌محور از مدل‌های خاصی برای پردازش قواعد یا تعریف روابط در داده‌ها استفاده می‌کند.

معماری DSSو عناصر طراحی شبکه مشخص می‌کند که چگونه سخت‌افزار سازماندهی می‌شود، چگونه نرم‌افزار و داده در سیستم توزیع شده‌است و چگونه عناصر سیستم یکپارچه‌شده و به هم متصل می‌شوند. امروزه بحث مهم این است که DSSچگونه می‌تواند در جست‌وجوگرهای وب، در اینترانت داخلی شرکت‌ها و نیز بر روی اینترنت، قابل دسترس باشد. شبکه‌بندی محور کلیدی DSSهای ارتباطات محور است. 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26