شنبه 2 تیر 1397 | Saturday 23 rd of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-2- ویژگی‌های اساسی یک معماری خوب برای هوش تجاری

در زیر برخی از ویژگی‌های اساسی برای یک سیستم هوش تجاری را برمی‌شماریم.

  • قابلیت استفاده[1]: ارائه تمامی امکانات BIبه نحوی یکسان و مشترک برای تمامی کاربران مختلف و امادگی برای تهیه تمامی اطلاعات مورد نیاز کاربران مختلف.
  • استفاده از یک APIمشترک و واحد برای یکپارچه‌سازی[2]و گسترش‌پذیری[3]: یک APIامکان یکپارچه‌کردن BIبا سایر سیستم‌های فعلی یا بعدی را به وجود می‌اورد. در این راستا باید از یک نوع APIاستفاده کرد که تمامی مولفه‌های BIرا در برمی‌گیرد.
  • استفاده بهینه از منابع موجود برای ساده‌سازی: یک معماری نوین برای BIباید بیشترین بازگشت سرمایه را با پیاده‌سازی و به‌کارگیری سریع سیستم هوش تجاری دربرداشته‌باشد. این معماری باید از محیط برنامه‌های کاربردی مختلف پیچیده و ترکیبی و یکپارچه‌سازی با زیرساخت‌هایی مانند پلت‌فرم‌ها، پایگاه‌های داده، منابع OLAP، سرورها، برنامه‌های کاربردی وب‌سرورها، تامین‌کننده‌های امنیت[4]، کاهش پیاده‌سازی‌های جدید و هزینه‌های نگهداری پشتیبانی نماید.
  • دسترسی گسترده به داده‌های سازمان: هر سازمانی طیف گسترده‌ای از داده‌های مختلف و مکانیزم‌های ذخیره‌سازی برای کاربران مختلف و برای اهداف مختلف دارد. برای ایجاد انعطاف‌پذیری سیستم برای یکپارچه‌سازی داده‌ها و دسترسی به داده‌ها باید در معماری سیستم از یک استراتژی باز داده‌ای استفاده کرد. کاربرانی که از داده‌ها استفاده می‌کنند باید از جامعیت داده در سراسر سازمان اطمینان داشته‌باشند.
  • نمای تجاری: فرایندهای تجاری و تحلیل‌های انجام‌شده بر اساس انها، فارغ از منبع داده و اطلاعات باید در سراسر سیستم BIمشترک بوده و تمامی نتیجه‌گیری‌ها در یک راستا باشند تا مدیران با اطمینان از صحت و جامعیت داده از نتایج تحلیلی استفاده نمایند.
  • سرعت[5]: معماری BIباید به گونه‌ای باشد که در صورت ایجاد تغییری در سازمان مانند یک استراتژی جدید، یک برنامه کاربردی جدید و... تغییرات لارم را به سرعت و درستی در سایر بخش‌ها اعمال نماید.
  • قابلیت همکاری با امکانات هوش تجاری: کاربران تجاری نیاز دارند به تمام امکانات BIاز طریق یک رابط دسترسی داشته باشند. کاربران می توانند از طریق این واسط مشترک به تحلیل‌ها و ابزارهای مختلفی دسترسی داشته باشند و یا به صورت اشتراکی در تهیه یک گزارش شرکت کنند. کاربر گزارشی را تهیه کرده و در اختیار دیگران قرار می‌دهد. هر کسی تنها اطلاعاتی را که باید ببیند، مشاهده می‌کند. در نهایت مدیر تجاری گزارش‌های مختلف را مشاهده کرده و نتایج به دست‌امده را در اختیار دیگران قرار می‌دهد.
  • سهولت در به‌کارگیری[6]: برای به دست اوردن حداکثر فواید BI، نیازمند معماری هستیم که به راحتی قابل پیاده‌سازی، یکپارچه‌کردن و به‌کارگیری باشد. شرکای تجاری و مشتری‌ها نیازمند سیستم‌هایی هستند که به راحتی قابل نصب، به‌کار‌گیری و استفاده باشد.
  • قابلیت اعتماد و گسترش‌پذیری.
  • امنیت[7]: معماری BIباید ظرفیت پذیرش تعداد زیادی از تامین‌کننده‌های امنیترا داشته باشد.


[1]Usability

[2]Integration

[3]Extensibility

[4]Security Providers

[5]Agility

[6]Deploy

[7]Security 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26