دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 | Monday 23 rd of April 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-6- نکات پایه‌ای مهم در ساخت یک سیستم BI در سازمان

شرکت IBMبرای ساخت یک سیستم هوش تجاری در سازمان چند مسئله پایه‌ای را مهم معرفی می‌کند:

  • چه اطلاعات بحرانی و ماموریتی[1]سازمان را برای به‌دست‌اوردن ارزش رقابتی پیش می‌برد؟
  • چه کسی، در چه زمانی و به چه شکلی نیازمند اطلاعات فوق است؟
  • چه فعالیت‌ها و پروسه‌هایی برای مدیریت و حفاظت داده‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟
  • ایا سازمان از لحاظ مالی استطاعت پیاده‌سازی این فرایندهای جدید را دارد؟
  • ایا سازمان توانایی ایجاد و مدیریت مهارت‌ها و سیستم‌های مورد نیاز برای جمع‌اوری، تصدیق و همزمان‌کردن داده‌ها را دارد؟

برای مد نظر داشتن موارد فوق چهار لایه زیر برای تعریف حوزه زیرساخت‌های BIمورد نیاز یک سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • شناسایی اطلاعات بحرانی و ماموریتی و عوامل مهم موفقیت سازمان: چه داده‌هایی برای سازمان ارزش حیاتی دارند و برای کسب‌و‌کار ان استراتژیک و تاکتیکی قلمداد می‌شوند؟ این اطلاعات مهم‌ترین پایه‌های یک سیستم BIهستند. BIبا استفاده از این اطلاعات، سازمان را در شرایط بقا و رقابت نگه می‌دارد. برای تعیین این اطلاعات باید یک تحلیل سراسری و یک فرایند بررسی و تعیین این اطلاعات تعریف شود.
  • تعیین کسانی که به فرایندهای BIنیاز دارند: هدف BIنگه داشتن سازمان در یک سطح رقابتی خوب است به طوری که بتوان در یک زمان مناسب نسبت به فرصت‌ها و تهدیداتی که در محیط رقابتی ایجاد می‌شود، پاسخ مناسب داد. سیستم BIباید امار حیاتی مورد نیاز سازمان را مدام تحت نظر داشته و انها را در اختیار افرادی که مسئول هستند، قرار دهد. تعیین اینکه چه کسی نیاز به دسترسی دارد و چه فرایندی برای کنترل دسترسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت می‌تواند طراحی شبکه ارتباطی، انجام فرایند و تحلیل هزینه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.
  • محاسبه هزینه‌ها: عوامل مختلفی می‌تواند هزینه‌به‌کارگیری یک سیستم BIرا تعیین کند. اینکه چه مقدار اطلاعات، جمع‌اوری‌شده و در تحلیل‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در چه دوره‌های زمانی اطلاعات نیاز به به‌هنگام‌شدن دارند. همچنین برخی تحلیل‌های خاص می‌تواند گران تمام شود و یا مدل‌سازی‌های زمان‌بر می‌تواند به طول انجامد. تصمیمات گرفته‌شده در مورد هزینه‌های طراحی سیستم مانند انتخاب نوع سرور، نرم‌افزارها و... را تحت تاثیر قرار دهد.
  • ساخت سیستم‌ها و ایجاد مهارت‌های لازم: پس از تعیین گزینه‌های مورد نیاز و هزینه ایجاد BIدر سازمان، باید تعیین کرد که چه نوعی از سیستم‌های BIدر سازمان ایجاد خواهد شد. ایا سیستم‌های فعلی می‌توانند با ارتقای برخی مولفه‌ها نیاز‌های سیستم جدید را براورده کنند؟ ایا ارتقای محلی در اینده امکان‌پذیر خواهد بود؟ ایا استفاده از سیستم‌های جدید به جای ارتقای سیستم‌های قبلی مرقون به‌صرفه است؟

 


 

 [1]Mission- Critical 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26