شنبه 2 تیر 1397 | Saturday 23 rd of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
4-1-4- طراح گزارش

سرویس‌های گزارش‌گیری یک واسط کاربر گرافیکی را به ویژوال استودیو اضافه می‌کنند که از طریق ان می‌توان در یک محیط «بکش و بیانداز» به داده‌ها وصل شد، پرسش‌های لازم را نوشت و گزارش را طراحی و پیاده‌سازی کرد.

طراح گزارش دارای تعدادی کنترل است که از انها برای ساختن واسط کاربر استفاده می‌شود. در طراح گزارش می‌توان از کنترل‌هایی مانند جعبه متن، جدول، ماتریس، تصویر، خط، نمودار و لیست استفاده کرد.

در طراح گزارش می‌توان از عبارت‌های .NETاستفاده کرد و حتی می‌توان یک اسمبلی را به گزارش الحاق و دستورات موجود در ان را فراخوانی کرد.

همچنین می‌توان با استفاده از VB.NETاسکریپت‌هایی را نوشت و انها را مستقیما درون گزارش، جاسازی کرد. و نیز می‌توان یک اسمبلی .NETنوشت و ان را از داخل گزارش فراخوانی کرد.

استفاده از اسکریپت‌های جاسازی شده، اسان‌تر از به‌کارگیری اسمبلی‌ها است و قابلیت جابجایی بیشتری دارد زیرا این نوع دستورات .NETدرون فایل گزارش ذخیره می‌شوند. برای افزودن دستورات VB.NETباید در طراح گزارش، پنجره خاصیت‌های گزارش را باز کرد و دستورات مورد نظر را در پنجره Custom Code، نوشت. متدهای موجود در دستورات جاسازی‌شده را می‌توان از طریق عضو سراسری Code(مثلا به شکل Code.Method name) در هر عبارتی به کار برد.

اضافه کردن اسمبلی‌های .NETفرایند نصب گزارش را پیچیده‌تر می‌کند. زیرا اسمبلی‌ها به صورت فایل‌های جداگانه تحویل می‌شوند و باید بر روی همه سرورهایی که گزارش را اجرا خواهند کرد، نصب شوند. اسمبلی‌ها را می‌توان به هر کدام از زبان‌های .NETنوشت و پس از نصب، همه گزارش‌هایی که بر روی سرور اجرا می‌شوند، می‌توانند از انها استفاده کنند.

تعریف گزارش در فایلمتنی ان به شکل یک فایل XMLاست. این فایلXML، برای تعریف گزارش‌ها، از اسکیمای استانداردی استفاده می‌کند که توسط مایکروسافت ایجادشده‌است. این استاندارد زبان تعریف گزارش (RDL)نام دارد. می‌توان XMLمر بوط به یک گزارش را به صورت دستی هم تغییر داد ولی بهتر است برای این کار از طراح گزارش استفاده کرد.

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26