شنبه 2 تیر 1397 | Saturday 23 rd of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
4-2- سرویس‌های تحلیلی

مهم‌ترین وظیفه پایگاه داده‌ها ذخیره‌کردن داده‌ها است ولی هزینه این کار زمانی جبران می‌شود که بتوان معانی مستتر در دل این داده‌ها را بیرون کشید و از انها برای اتخاذ تصمیمات درست استفاده کرد و مثلا بر مبنای داده‌های ذخیره‌شده به سوالاتی مانند «ایا شرکت را باید توسعه داد؟»، «ایا عرضه محصولات جدید، عملی است؟» یا «ایا برون سپاری کارها، به‌صرفه است؟» به خوبی پاسخ داد. تفسیر دادهها و استفاده از انها برای اتخاذ تصمیم تجاری و تبدیل داده‌ها به شکل‌های قابل تفسیر را هوش تجاری می‌گویند. SQL Server 2005حاوی مجموعه‌ای از فناوری‌هایی است که به منظور توسعه و مدیریت برنامه‌های کاربردی هوش تجاری در زیر عنوان هوش تجاری، گرداوری شده‌اند. اگرچه سرویس‌های گزارش‌گیری و سرویس‌های یکپارچگی را می‌توان از این گروه دانست اما بدون تردید سنگ بنای سرویس‌های هوش تجاری در SQL Server، سرویس‌های تحلیلی SQL Serverیا SSASاست. سرویس‌های تحلیلی دارای ابزارهایی هستند که می‌توان از انها برای پردازش‌های تحلیلی برخط و داده‌کاوی استفاده کرد.

شکل 4-2- سرویس تحلیلی

شکل 4-2- سرویس تحلیلی

هر کدام از کابردهای سرویس‌های تحلیلی دارای دو جنبه راهبری و برنامه‌نویسی هستند. همانطور که تا کنون دیده‌اید، SQL Serverبرای هر کدام از این جنبه‌ها ابزار مناسب را در اختیار گذاشته است:

  • استودیوی مدیریت[1]SSMS: ابزاری برای مدیریت است که امکان نمایش داده‌ها، ایجاد عبارت‌های چند‌بعدی، الحاقات داده‌کاوی و XMLتحلیلی (XML/A) را فراهم می‌کند.
  • استودیوی توسعه هوش تجاری[2]BIDS: ابزاری برای برنامه‌نویسی است که با استفاده از ان می‌توان اجزای اصلی پروژه‌های سرویس‌های تحلیلی (مانند منابع داده، نمای داده‌ها، ابعاد، مقادیر و مکعب‌ها) را تعریف کرد. با این ابزار می‌توان داده‌های موجود در محیط تحلیل را از زوایای مختلف مشاهده کرد.

[1]SQL ServerManagement Studio

[2]Business Intelligence Development Studio 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26