شنبه 2 تیر 1397 | Saturday 23 rd of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
4-2-7- برنامه نویسی

قابلیت‌های هوش تجاری در SSASبه شدت افزایش یافته‌اند. در این بخش برخی از تغییرات مهم را به اختصار بررسی خواهیم کرد:

  • چارچوب شاخص عملکرد کلیدی و پرسپکتیو

SSAS 2005از شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI)بهره می‌گیرد. این اشیای سمت سرور، نمایش گرافیکی یک مقدار، هدف، وضعیت یا روند هستند. مثلا کارگزاران سهام برای نشان دادن خریدنی بودن یک سهم از علامتی به شکل انگشت شست رو به بالا و برای نشان دادن فروختنی بودن یک سهم از انگشت شست رو به پایین استفاده می‌کنند اگرچه الگوریتم تشخیص خریدنی یا فروختنی بودن یک سهم بسیار پیچیده است اما نشانگر ان خیلی ساده و قابل فهم است.

می‌توان یک KPIرا به یک روند وابسته کرد مثلا در یک مسابقه اتومبیل‌رانی اگرچه ممکن است اتومبیل خاصی در صدر قرار داشته‌باشد (وضعیت) اما اگر یکی از اتومبیل‌های عقب در حال افزایش سرعت باشد (روند) این روند ممکن است نتیجه نهایی مسابقه را تغییر دهد. با استفاده از علامت‌های گرافیکی برای نمایش روند، می‌توان تشخیص روند یک KPIرا برای کاربران اسان کرد.
یکی دیگر از امکانات جدید SSAS 2005، امکان استفاده از پرسپکتیو است. پرسپکتیو یک مجموعه منطقی از صفت‌ها، سلسله مراتب، اقدامات و اندازه‌ها است که با استفاده از ان می‌توان به گروهی از کاربران نمایی سفارشی از داده‌ها را ارائه کرد.

  • نماهای منبع داده‌ها

نماهای منبع داده‌ها، لایه‌ای مجازی را بر روی ان می‌سازند که حاوی زیر مجموعه‌ای از اشیای مربوط به منبع داده‌ها است مثلا یک نمای منبع داده‌ها می‌تواند تنها حاوی جدول‌ها و نماهای مربوط به پردازش حقوق و دستمزد باشد به این ترتیب می‌توان نام اشیا را تغییر داد، ستون‌های محاسبه‌شده جدید را اضافه کرد و از پرسش‌های نام‌دار استفاده کرد. یکی از مزایای پرسش‌های نام‌دار، امکان استفاده از قابلیت‌هایی شبیه به نماهای عادی ولی بدون نیاز به داشتن مجوزCREATE VIEWاست.

  • جدول‌های حقایق چندگانه

مکعب، شی پایه مورد استفاده در سرویس‌های تحلیلی است. در SSAS 2005مکعب می‌تواند حاوی چندین جدول حقایق باشد مثلا اندازه‌های تجاری مربوط به فروش (هزینه کالا، نحوه ارسال، درامد، مالیات و سود) و کارمندان (حقوق، مزایا و پورسانت) را میتوان همزمان تحلیل کرد. در SSAS 2000تنها استفاده از یک جدول حقایق (که اسکیمای Starیا Snowflakeنام داشت) ممکن بود. در SSAS 2005می توان اسکیماها را به دلخواه تعریف کرد.

  • عبارت‌های چند بعدی (MDX)

عبارت‌های چند‌بعدی یا MDXزبانی است که در SSAS 2000نیز وجود داشت و از ان برای پیاده‌سازی محاسبات و قواعد امنیتی استفاده می‌شود.

در SSAS 2005نگارش قدرتمند‌تر ولی ساده‌تری از MDXبه کار می‌رود. اسکریپت‌های این نگارش دارای ساختار و املای اسان‌تری هستند.

  • یکپارچگی CLR

از دیدگاه برنامه‌نویسی سرویس‌های تحلیلی 2005 بسیار پیشرفته‌تر از سرویس‌های تحلیلی 2000 هستند. در سرویس‌های تحلیلی 2000 برای اضافه‌کردن توابع تعریف شده توسط کاربر باید از اشیای COMاستفاده می‌شد مثلا اگر پیاده‌سازی الگوریتمی در SQLممکن نبود باید ان را در VB6.0یا C++و به شکل یک شی می‌نوشتند به این ترتیب بیشتر برنامه‌های کاربردی سرویس‌های تحلیلی 2000 شامل دو بخش بودند که یکی از انها با استفاده از سرویس‌های تحلیلی و دیگری در یک محیط برنامه‌نویسی دیگر نوشته می‌شدند اما در سرویس‌های تحلیلی 2005 می‌توان برای این کار از .NETاستفاده کرد. همان طور که در SQL Server 2005دیدیم، حالا می‌توان توابع تعریف شده توسط کاربر را با استفاده از زبان‌های CLRمانند VB.NETو C#نوشت، حتی تریگرها و روال‌های ذخیره شده را هم می‌توان در CLRنوشت. به این ترتیب یک راه‌حل سرویس‌های تحلیلی میتواند همزمان حاوی یک پروژه سرویس‌های تحلیلی و یک پروژه VBیا C#باشد. جالب است که حالا همه بخش‌های این راه‌حل را می‌توان در یک محیط برنامه‌نویسی واحد توسعه داد.

  • اشیای مدیریت تحلیل (AMO)

با استفاده از اشیای مدیریت تحلیل می‌توان اشیای تجاری را از طریق برنامه‌نویسی ایجاد و مدیریت کرد. AMOجایگزین مدل برنامه‌نویسی قدیمی DSO(اشیای پشتیبانی از تصمیم‌گیری) در سرویس‌های تحلیلی 2000 شده‌است. با استفاده از قابلیت‌های AMOمی‌توان اشیای داده‌کاوی را ایجاد و مدیریت کرد. AMOمی‌تواند وظایف راهبری داده‌کاوی شامل امنیت و پردازش را انجام دهد. حتی تهیه نسخه پشتیبان و برگرداندن ان هم در این بخش از سرویس‌های تحلیلی بر عهده AMOقرار دارد.

  • ممیزی

سرویس‌های تحلیلی 2005 از رویداد‌های traceسرور SQLپشتیبانی می‌کند. با استفاده از این ساختار پروفایلر می‌تواند رفتار برنامه‌های سرویس‌های تحلیلی را ممیزی کند. با استفاده از رویداد‌های traceو به دلیل ثبت‌شدن همه سوابق، اشکال‌زدایی برنامه‌ها اسان‌تر خواهد بود. ضمنا رویداد‌های traceسرور مدیریت‌پذیری را شدیدا ارتقا می‌دهند و می‌توان با استفاده از انها تعیین کرد که چه کسانی از اشیای سرویس‌های تحلیلی استفاده کرده‌اند.

  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26