یکشنبه 6 مهر 1399 | Sunday 27 th of September 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-2-1 چرا ASP.NET؟

    سیستم به روز رسانی مکانیزه شرکت توزیع برق منطقه ای در یک شبکه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و دارای گزارشات گسترده ایست به همین دلیل برای پیاده سازی ان از.Netاستفاده کرده ام.

اما در خصوص اینکه چرا ASP.Netباید گفت که نسل جدید زبان‌های برنامه‌نویسی به این دلیل تولید می‌شود که زبان‌های قدیمی‌تر دارای امکانات محدود بوده و یا قدرت استفاده از تکنولوژی‌های فعلی را بصورت مطلوبندارند.ASP.Net  نسل جدیدی ازASP بوده که توسط شرکت مایکروسافت عرضـه گردیده است.ASP.Net  اولین سیستم جامع برای برنامه‌نویسی تحت وب (اینترنت) است که از مراحل سطحپایین ان یعنی زبان ماشین تا بالاترین سطح ان که برنامه‌نویسی ویژوال می‌باشد برایاستفاده در اینترنت و شبکه های محلی طراحی شده‌است. بزرگترین مزیت ان در برابرسیستم‌های دیگر، امکانات اینترنت ان است. ازASP.Net می‌توان در طراحی و تولیدسایت‌های وب اینترانت کوچک یک شرکت و نیز سایت‌های وب تجاری خیلی بزرگ استفادهنمود. مهمترین نکته‌ای که در طراحی این محصول درنظرگرفته‌شده‌است، استفاده‌ی اسان،کارایی بالا و نیز قابلیت فوق‌العاده این نرم‌افزار است.

ASP.Net یک زبان برنامه نویسیrun time است. ساختار ان بر اساسFramework بوده کهتمام لایه‌های برنامه نویسی را در بالای سیستم عامل دربرگرفته‌است. این تمامیتکنولوژی های موجود از طرف مایکروسافت و سایر شرکت ها را شامل می‌شود. در.Net تماماعمال تخصیص حافظه و سازماندهی فایل بعهده‌ی.Net Framework است. همین باعث می‌شودتا بتوان برنامه‌ای را که به سیستم عامل متکی نمی‌باشد ، نوشت. اما قلبFramework،CLR می‌باشد. مسئول اجرای فایل‌ها، فراخوانی انها به حافظه و کامپایل‌کردن انها بهزبانMSIL است. سپس کدهایIL در هنگام اجرا، توسط برنامه‌ی کامپایلر just-in-timeبه زبان ماشین تبدیل می‌شود. این بدان معنی است که در.Net دو مرحله برای کامپایل‌شدنوجود دارد. اولین مرحله وقتی است که برنامه بهIL کمپایل شود که این کد کامپایل‌شده، وابسته به سیستم عامل نمی‌باشد. مرحله‌ی دوم زمان اجرا است که کامپایلرJust-in-hime کدIL را برای اجرا به زبان ماشین ترجمه می‌کند.ASP.Net  دارای چندین ویژگیمهم در مدلهای توسعه یافته می‌باشد:

  • بهبود عملکرد:ASP.Net یک تکنولوژیقدرتمند از مجموعه‌ی تکنولوژی‌هایServer-side  برای ایجاد صفحات وب پویا است. برخلاف پردازشگرهای مفسر، ASP.NETبهبود در مقیدسازی، کامپایلJust-in-time،بهینه‌سازی و سرویسCache را در بهترین شرایط ارائه می‌دهد. می‌توان گفت  ASP.Netبهترین عملکرد را قبل از نوشتن حتی یک خط برنامه ارائه ‌خواهد داد.
  • پشتیبانی ازابزار جهانی: ASP.Netجعبه ابزاری کامل، و محیط طراحی توسعه یافته‌ای دارد. به علتتغییر اساسی‌ای که در برنامه داده‌شده‌است، برنامه اینترنتی قابلیت گرافیکی در حدبرنامه‌هایWin32GUI را دارا هست. ویرایشWYSIWYG، کنترل‌های drag & dropسرور وگسترش اتوماتیک، از ویژگی‌های این ابزار قدرتمند می‌باشند.
  • قدرت وانعطاف‌پذیری: به واسطه‌ی استفاده ازCLR،ASP.Net  از قدرت و انعطاف‌پذیری خاصی درتوسعه‌ی برنامه‌های کاربردی وب دارا است. کتابخانه‌ی کلاس.Net، پیام‌ها وراه‌حل‌های دستیابی داده، تواماً گواهی بر قدرت دستیابی وب می‌باشد (ADO.Net  وXML) واشیایی برای برنامه نویسی کلاس‌ها و اشیای مورداستفاده‌ برنامه‌نویسان است.ASP.Net  دارای زبانی مستقل است که می‌توان انراانتخاب و جزیی از زبان‌های برنامه‌ی کاربردی خود قرارداد.
  • سادگی:ASP.Net کارها را ساده کرده و از یک فرم ساده و مجوزی، برای گسترش و پیکربندی سایت جهتایجاد یک برنامه استفاده می‌کند. برای مثال، یک صفحه‌یASP.Net اجازه می‌دهد مارابط کاربری بسازیم که برنامه‌ کاربردی ان جدای از کنترل‌های دستی می‌باشد، در واقعCode-behind وجود دارد. بعلاوه به راحتی با سرویس کدهای مدیریتی مانند ارجاع اتوماتیکتوسعه می‌یابد.
  • مدیریتASP.Net بر پایه‌ متن پیکربندی سلسلهمراتبی که در محیط سرور و برنامه‌های کاربردی وب ظاهرمی‌شود، کار می‌کند. به دلیلاینکه اطلاعات پیکربندی در متن ذخیره شده، تنظیمات جدید، بدون ابزار مدیریتیظاهر می‌شوند. این مدیریت، سبب گسترش برنامه‌ ‌کاربردی درASP.Net می‌شود. برنامه کاربردیASP.Net تحت سرور، به سادگی با کپی فایلهای لازم روی سرور توسعه می‌یابند.سرور نیاز به  restartنداشته و تنها با جایگزینی کدهای کامپایل‌شده یا توسعه‌یافتهگسترش می‌یابد.
  • قدرت و توانایی:  ASP.Net با تفکر سطح بالایی طراحی شده ودارای ویژگی بهبود عملکرد کار در محیط های چند پردازنده است. پردازش‌ها توسطASP.Net مدیریت شده ونمایش‌داده‌ می‌شوند. به عنوان مثال اگر گسیختگی پیش‌اید، یکپردازش می‌تواند در این مکان ایجاد شود تا به درخواست‌های برنامه کاربردی کمکنماید.
  • مشتری‌مداری و قابلیت تمدید: بر اساس معماریASP.Net اجازه‌ی توسعه  Plug-inها را به شرکت‌ها و اشخاص خواهد داد. در واقع این امکانی است که به کاربراناجازه‌ نوشتن، جایگزین کردن، و به کار بردن قطعات نوشته شده را درASP.Net می‌دهد.
  • امنیت: با استفاده از مجوزها در ویندوز و پیکربندی برنامه‌ کاربردی،یقیناً برنامه کاربردی مطمئنی را می‌توان ارائه داد.ASP.Net قادر به ارائه امنیتدر سطوح مختلف می‌باشد
Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26