شنبه 29 مهر 1396 | Saturday 21 st of October 2017 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-4-1- علل استفاده از شیرپوینت
  • یکپارچگی و ارتباط با مجموعه نرم افزاری مایکروسافت افیس

این مهمترین ویژگی شیرپوینت است که ان را نسبت به فناوری های مشابه ممتاز می کند. کاربران در سازمان های مختلف به راحتی با مجموعه افیس کار می کنند، تقریبا همه سازمان های دولتی در کشور ما دوره های ICDLرا برای کارکنان خود برگزار کرده اند و کاربران اکنون به خوبی با نرم افزارهای اکسل، وُرد و دیگر نرم افزارهای این مجموعه کار می کنند. افیس شیرپوینت سرور همانگونه که نام گزاری شده است، کاملا با مجموعه افیس سازگار و یکپارچه است. کاربرانی که کار با افیس را اموخته اند به راحتی با شیرپوینت کار می کنند. برای تشریح این ارتباط به مثال های زیر توجه کنید.

  • اطلاعات ذخیره شده در شیرپوینت را می توانید به اوتلوک[1]متصل کنید. در این صورت هنگامی که به شبکه متصل نیستید، به اطلاعات سازمان خود به صورت افلاین دسترسی دارید. این اطلاعات شامل فایل های ذخیره شده در مخزن مستندات، تقویم های مختلف، وظایف ارجاع شده در پروژه ها، اطلاعات تماس ها و... این اطلاعات پس از متصل شدن به پرتال سازمان سنکرون می شوند.
  • وقتی مشغول کار روی مستندی در نرم افزار وُردهستید، وظایف ارجاع شده مرتبط با این مستند در نوار بالایی وُردبه شما نشان داده خواهد شد و می توانید به ان پاسخ دهید. محتویات فایل وُردرا می توانید مستقیما در سایت اینترنت سازمان یا وبلاگ شخصی خود منتشر کنید. اگر فایل شما یک نامه اداری است، مستقیما از داخل نرم افزار وُردگیرنده را مشخص می کنید، فرایند تائید و ارسال نامه توسط شیرپوینت انجام می شود.
  • محتویات یک فایل اکسل را می توانید به لیستهای شیرپوینت منتقل کنید، محتویات ذخیره شده در پرتال را می توانید در نمای اکسل مشاهده کنید و کلیه عملیات محاسباتی که در اکسل وجود دارد، روی محتویات پرتال شما قابل اجراست و از انجا که کاربران در استفاده اکسل مهارت دارند، به سهولت از پرتال سازمان استفاده می کنند. گزارشات و نمودارهایی که یک فایل اکسل از منبع داده خارجی تولید می کند را می توانید در پرتال منتشر کنید، مدیریت سازمان از طریق مرورگر وب انها را مطالعه خواهد کرد.
  • وجود ابزارهای توسعه و سفارشی سازی

یکی از پارامترهای مهمی که سازمان باید در انتخاب یک فناوری به ان دقت کند، وجود ابزارهای توسعه و سفارشی سازی می باشد. وقتی سازمانی شروع به استفاده از یک فناوری می کند باید اطمینان داشته باشد که این فناوری نیازهای اینده سازمان را نیز پوشش می دهد و می توان نیازهای جدید سازمان را در ان محیط پیاده سازی نمود. شیرپوینت برای هر سطح از کاربران ابزار توسعه و سفارشی سازی دارد.

شکل ‏1 3- ابزارهای توسعه شیرپوینت

شکل ‏1‑3- ابزارهای توسعه شیرپوینت

 

  • وجود مستندات فنی، منابع اموزشی و راهکارهای تجاری فراوان

وقتی سازمان شما شیرپوینت را به عنوان یک زیرساخت برای پرتال سازمان و پیاده سازی برخی سیستم ها انتخاب کرد، اطمینان دارد که همواره مستندات فنی بسیار فراوان در همه زمینه ها، از اشکالات احتمالی گرفته تا راهنمای کاربران و منابع اموزشی در همه سطوح از کاربری تا توسعه سیستم، نمونه های پیاده سازی شده خارجی، مطالعات موردی، ازمایشات کارایی در سطوح مختلف و ... برای شیرپوینت وجود دارد. این فناوری توسط یک اجتماع بزرگ[2]و توسط شرکت مایکروسافت پشتیبانی می شود.

  • معماری توسعه پذیر و قابلیت نصب در محیط های بزرگ

متناسب با نیاز سازمان می توانید شیرپوینت را روی یک مجموعه کوچک یا یک پارک سرور بزرگ نصب کنید، زیرساخت پیش بینی شده در این فناوری این قابلیت را دارد که در هر زمان گسترش یابد و یا محدود شود.

  • سازگاری، یکپارچگی و ارتباط با دیگر سرورها

شیرپوینت محصول شرکت ماکروسافت است، بدیهی است که با دیگر سرورهای این شرکت کاملا سازگار است. به عنوان مثال اگر مدیریت کاربران و گروه ها در سازمان شما در اکتیو دایرکتوری[3]انجام می شود، لازم نیست کاربران و گروه ها دوباره در پرتال سازمان تعریف و مدیریت شوند، شیرپوینت انها را از ویندوز سرور دریافت می کند. اگر سامانه پست الکترونیک در سازمان شما Exchange Server  است، کاربران می توانند ایمیل های خود را در پرتال سازمان پیگیری کنند. وضعیت حضور یا عدم حضور کاربران در سازمان و امکان برقراری تماس چند رسانه ای با ایشان از طریق ارتباط با Live Communication Server  میسر می شود.

شیرپوینت یک عیب بزرگ هم دارد ! محصول مایکروسافت است. در واقع تنها عیب این فناوری همین است، اگر سیاست های کلان سازمان شما با فناوری های مایکروسافت یکسو نیست، همه مزایا، سادگی، کارایی و از همه مهم تر ارزان بودن ان را فراموش کنید و فناوری های دیگر را جستجو کنید. ولی اگر سازمان شما .Net  را به عنوان محیط توسعه نرم افزارها انتخاب کرده است، SQL Server پایگاه داده مرجع در سازمان شما است و میزبانی سرویس ها توسط ویندوز سرور انجام می شود، بدون هیچ شک پرتال سازمان، مدیریت مستندات، مدیریت محتوا، راهکار اساسی برای جستجوی پیشرفته در اطلاعات سازمان، مکاتبات و اتوماسیون اداری، مدیریت پروژه ها و ... محصولات و فناوری های شیرپوینت سرور 2007می باشد.


 [1]Outlook

[2] SharePoint Community

[3]Active Directory 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26