پنج شنبه 26 تیر 1399 | Thursday 16 th of July 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
روشهای برنامه‌نویسی تحت وب

زبانHTMLمهمترین زبان اشاره‌ای می‌باشد که بیشتر صفحات وب با این زبان نوشته شده و یا از ان استفاده می‌کنند برمبنای SGMLکه یک استاندارد مدیریت اطلاعات است ایجاد گشته است. این استاندارد توسط سازمان بین‌المللی استاندارد ISOدر سال 1986 به قصد مهیا نمودن اسنادی که اطلاعات قالب‌بندی شده و دارای پیوند را مستقل از کاربرد و سکوی سخت‌افزار ارائه نماید، معرفی شد. HTMLدارای برچسب‌هایی می‌باشد که این برچسب‌ها به سند اضافه می‌شود و طریقه نمایش را از طریق مرورگر مشخص می‌کنند HTMLشامل موارد زیر می‌شود:

ساختار برنامه

برچسبهای Text

تصاویر و صدا

جداول

پیوندها

نقشه

Frameها

فرم‌ها و عناصر انها مثل (Key,Editor,Radio button,check box,Input line,…..)

می‌توان برنامه‌های HTMLرا در هر ویرایشگر متنی مثل Edit  در Dosو یا Notepad  در Windowsبنویسید و انها را توسط مرورگرهایی چون Internetexplorerیا Netscapeاجرا و مشاهده نمایید. البته HTMLدارای Generatorهایی مانند Dreamweaverنیز می‌باشد که از طریق انها می‌توان این صفحات را ایجاد کرد.

DHTML

HTMLپویا است که امکان خلق صفحات وب تعاملی با قابلیت های چندرسانه‌ای را ایجاد می‌کند، برای خلق HTMLپویا می‌توان از زبان‌های اسکریپتی مختلفی استفاده نمود که با استفاده از قابلیت‌های انها می‌توان عناصر اعم از Tagها، تصاویر، اشیاء، متون را تغییر داد. HTMLپویا دست اورد نسبتاً جدیدی در عرصه وب است.

برنامه‌نویسی به زبان جاوا

جاوا زبان برنامه‌نویسی است که توسط شرکت SunMicrosystemارائه شده و شباهت‌های بسیاری به زبان C++دارد این زبان برنامه‌نویسی را می‌توان درباره متنوعی از کاربردهای وب و مهمتر از همه در کاربردهای توزیع شده بکار گرفت. برنامه‌های کوچک نوشته شده به زبان جاوا، که اصطلاحاً Appletگفته می‌شوند را می‌توان درون صفحات HTMLقرار داد شرکت SUNجهت عمومیت دادن جاوا sourceکامپایلر انها را بصورت رایگان در اختیار شرکت های مختلف خصوصاً شرکت‌های نویسنده مرورگر قرار داد این باعث شد که بسیار عمومیت پیدا کند طوری که به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی باز معرفی شود. با استفاده از جاوا می‌توان توسط مرورگر بطور مستقیم به پایگاه داده‌ها دسترسی پیدا کرد.

Activex

برنامه‌نویسی ماژلار سالها برنامه‌نویسان را به خود مشغول داشته بود لذا محرک اصلی که به توسعه سیستم عامل ویندوز منجر شده نیز کدهای قابل اشتراک و قابل استفاده مجدد بود. Activexدر سال 1996 به عنوان استراتژی اصلی مایکروسافت برای اشیاء توزیع شده و وب ارائه شد.

برنامه‌های Plug-Ins

سوپاپ برنامه‌نویسی تحت وب می‌باشد یعنی اگر هیچ روشی نتوانیم سیستم خود را تحت وب پیاده کنیم در این حالت باید امکانی را به مرورگر اضافه کنیم که برنامه‌ها را اجرا کند. Plug-Insبرنامه‌هایی هستند که توسط شرکت‌های مختلف نوشته می‌شوند و این امکان را به مرورگر می‌دهد که بتواند فایل هایی با پسوند خاص را که در حالت عادی قادر به نمایش انها نیست، نمایش دهد.

Asp

شرکت مایکروسافت از طریق این روش مهمترین ویژگی های روش‌های قبل را مثل دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی، دسترسی به سیستم عامل، سرعت و امنیت بالا را مورد توجه قرار داده است در برنامه‌نویسی وب دو نوع اسکریپ داریم:

اسکریپ سمت سرویس دهنده (روی سرویس دهنده اجرا می‌شوند)

اسکریپ سمت سرویس گیرنده (روی سرویس گیرنده اجرا می‌شوند)

ASPمحیطی مبنی بر اسکریپ نویسی سمت سرویس دهنده می‌باشد که موجب ساخت برنامه‌های پویا و محاورهای می‌شود. این برنامه‌ها زمان زیادی را برای پردازش تلف نمی‌کنند. راجع به این تکنولوژی در فصول بعد بیشتر توضیح داده خواهد شد. 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26