دوشنبه 27 اسفند 1397 | Monday 18 th of March 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
فصل پنجم- امنیت و کارایی

 سیستم ایمیل مبتنی بر وب سرویس های فوق را در مورد امنیت و کارایی سیستم ارائه می نماید :

  • سرویس ارسال ایمیل[1]

پروتکلی است که جهت انتقال پست الکترونیکی استفاده می‌شود. این پروتکل استاندارد ارسال و مسیریابی نامه‌های الکترونیکی را از فرستنده به گیرنده با استفاده از نشانی‌های پست الکترونیکی امکان‌پذیر می‌سازد. این پروتکل از پورت 25 استفاده می‌کندو امروزه به طور گسترده استفاده می‌شود. به عبارت ساده‌تر، این سرور ، مانند وب سرور یک رایانه است که مانند مسیریاب عمل می‌کند. هنگامی که پیام‌های پست الکترونیکی از کاربران را دریافت می‌کند انها را به گیرندگان مورد نظر می‌فرستد. سرورهای SMTPاز پروتکل‌های ساده انتقال پست الکترونیکی یا برنامه ارسال پست الکترونیکی یونیکس استفاده می‌کنند. اغلب پیام‌ها باید از میان تعداد زیادی از سرورها عبور کنند تا به مقصدشان برسند.

  • سرویس دریافت ایمیل[2]

سرویس دریافت ایمیل مجموعه ای از فایل ها را نگهداری می کند، در واقع برای هر حساب کاربری یک فایل را نگهداری می کند و در هنگام دریافت پیام ان را به انتهای فایل مربوط به گیرنده ضمیمه می کند و زمانی که کاربر ایمیل خود را بررسی می کند برنامه سرویس گیرنده ایمیل با سرور POP3از طریق پورت 110تماس می گیرد ،برای اینکه  POP3بتواند فایل مربوطه را باز کند واجازه دسترسی به ان را داشته باشد نیاز به یک نام کاربری و کلمه عبور دارد که پس از وارد نمودن ان و ورود به سیستم اجازه دسترسی به فایل را پیدا می کند. برنامه سرویس دریافت ایمیل ، پیام ها را به سیستم شما کپی کرده و سپس ان ها را از روی سرور حذف می کند مگر اینکه خواسته باشید این کار را انجام ندهد.

  • ضد ویروس

یکی از امکانات فوق العاده سیستم ایمیل مبتنی بر وب ویژگی ضد ویروس بودن ان است در این حالت در صورت شناسایی فایل‌های ضمیمه الوده به همراه ایمیل‌ها، ابتدا تلاش می‌کند تا فایل ضمیمه را از الودگی ویروسی پاک کرده و فایل ضمیمه پاک سازی شده را به صندوق پستی کاربران وارد ‌کند و درصورت غیر قابل پاک سازی بودن فایل ضمیمه، ان را حذف خواهد کرد.

  • ضد هرزنامه[3]

همان طور که گفته شد سیستم فوق به کاربر این اجازه را می دهد که ایمیل های را که دریافت می کند اولویت بندی نموده و در صورت غیر ضروری و زاید بودن انها را فیلتر نماید، در این حالت ایمیل مستقیما به جای قرار گرفتن در صندوق پستی به پوشه نامه های زاید منتقل می شود.

  •  استفاده از توابع هش[4] برای رمزگذاری پسوردهای ذخیره شده در پایگاه داده

یکی از مولفه های کلیدی در مبحث رمزگذاری، توابع Hashمی باشند. این توابع داده های ورودی را با هر طولی با یک داده خروجی با طول ثابت نگاشت می کنند. توابع Hashعموما یک طرفه هستند ، یعنی داده های کدگذاری شده توسط انها عموما برگشت ناپذیر هستند و برای ایجاد خروجی با طول ثابت و منحصر به فرد کاربرد دارند.

  • جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز

برای افزایش امنیت بیشتر در برنامه در صورتی که فرد برای مدت زمانی طولانی از سیستم استفاده نکند ، سیستم به صورت خودکار از صفحه ایمیل کاربر خارج و به صفحه ورود به سیستم وارد می شود.[1]SMTP

[2]POP3

[3]Spam

[4]Hash 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26