چهارشنبه 1 اسفند 1397 | Wednesday 20 th of February 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-7 پروتکل های SMTP در مقابل پروتکل های X.400

امروزه این دو پروتکل در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند و میزان دسترسیانها ارتقاء پیدا کرده است . اما هر کدام از این دو پروتکل نقاط ضعف و قوتی بسته به کاربردشان و نیاز جامعه وجود دارد .

SMTP:

سادگی ،گستردگی جهانی ، دارا بودن دامنه عمومی در اجرا و نیز در تقابل کاربرین و زوایای متعدد وجدید عملیاتی .

 X.400:

اقبال در بین جوامع استاندارد ، فروشندگان خدمات تجاری ، روشهای تعریف شده برای انتقال اطلاعات به غیر از روش متن ASCII، اعلام تحویل به صندوق پستی کاربر بصورت استاندارد و نیز اعلام خوانده شدن یک پیام توسط کاربر.

تا قبل از پیشرفت و رشد پروتکل های اینترنتی و SMTP، X.400بعنوان ابزاری قابل ملاحظه در پیام رسانی پویا و عملیاتی مطرح بود . متاسفانه X.400  هیچگاه بطور واقعی در دنیای تجارت مورد قبول واقع نشد . دلیل این امر این بود که فروشندگان خاص اما کوچک X.400سعی کردند با شرکتهای بزرگ تولید کننده پروتکل های اختصاصی اینترنتی به رقابت بپردازند . فشارهای ناشی از بهای پروتکل های اینترنتی موجب افزایش فشارها بر روی جایگاه تجاری X.400شد . هم اینک X.400در عرصه استانداردها حضوری کمرنگ دارد و پروتکل های حتی زایل شده اینترنتی هم در پس جریان استاندارد سازی بوسیله سازمانهایی چون IETF(نهاد مهندسی اینترنت) موفق به گرفتن این سهم شده اند و این در حالیست که X.400  بتدریج محدود و محدودتر می گردد . از روزهای خوش X.400که به اواخر دهه 1980 بر می گردد به این طرف کاربرد X.400مدام در حال نزول بوده و در حال حاضر کارکرد ان بیشتر متمرکز بر روی بازارهای کوچک می باشد حتی در عرصه هایی هم که بکار مشغول است دارای مصرفی عمومی نیست بلکه فقط در عرضه مرزهای بین المللی مشغول به فعالیت می باشد . علت این امر را می توان اینگونه عنوان کرد که بخاطر ارتقاء مصرف در سامانه های پیام رسانی ما بین کاربران بین المللی با بهره گیری از محصولات COTSبا وجود انکه این سامانه اول بار با X.400بطور کلی شروع بکار کردند دیگر جایگاه اساسی در کاربران داخلی را باید به محصولات جدید سپرد و از X.400بعنوان پشتیبان، یا برای برقراری ارتباط برون مرزی استفاده نمود. موقعی که بحث برقراری ارتباط با خارج از پیکره سامانه مطرح است از X.400دعوت بکار شود . راهبران عمده در مقوله تغییر جایگاه X.400مثل Microsoft Exchangeو Outlookکاهش هزینه ها همراه با افزایش کارایی با استفاده از نرم افزار COSTرا به همگان نشان دادند .

به هرحال اگرچه دیگر X.400به انزوا کشیده شده است اما ما همچنان ان  را در عرصه استاندارد بین الملل و با قابلیت عملیاتی برون مرزی بالا و کاربردی وسیع تر در این عرصه ملاحظه می کنیم اما با این وجود سازمانهای داخلی راهکار COSTرا از فروشندگان عمده در این مقوله برای کاهش هزینه های خود و تواما افزایش کارایی دریافت می نمایند .

در این خصوص ما می توانیم تنها سازمان ICAOرا بخاطر تصمیم خود مبنی بر جذب X.400به عنوان استاندارد پویا در عرصه بین الملل برای پیام رسانی (AMHS) تحسین کنیم . اما می بایست جریان روی اوردن به X.400و ظاهر شدن ان روی  صفحه کار رایانه ها را با احتیاط بررسی کرد .

ما در این مقاله این روند را به گونه ای بررسی می کنیم که بتوان خدمتی ارائه نمود تا اولاً روند افزایش هزینه ها که طبیعی و محتوم پیش بینی نمی شود محدود و اندک باشد و ثانیاً بتوان استانداردی اختصاصی برای AMHSبا این اوضاع و نه بسیار مطلوب از نقطه نظر رقابت کمرنگ بازار و پشتیبان های اندک و لیکن نه کاهش کارایی تعبیه نمود . در این قسمت ما پیرامون شبکه های AMHSبر اساس X.400و ساختارهای معرفی شده بحث و بررسی انجام خواهیم داد .

 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26