یکشنبه 30 دی 1397 | Sunday 20 th of January 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-5 شبکه مخابراتی نسل سوم یا G 3چیست؟

کلمهG3توضیحی برای نسل سوم تکنولوژی ارتباطی سیار  )سلولار انالوگ برای نسل اول و دیجیتالPCS برای نسل دوم) است. 3G شبکه‌ای باتکنولوژی سلولی است که علاوه بر تماسهای تلفنی و دسترسی به اینترنت پرسرعت واقعی،منطقه وسیعی را هم پوشش می‌دهد. 3G به سرعت در حال فراگیر شدن در سراسر جهاناست.

ژاپن اولین کشوری بود که به صورت گسترده و تجاری درسال 2001 از این تکنولوژی استفاده کرد. کمپانی قدرتمندNTT DoCoMo برای اولین باردست به این کار زد.عاملی که باعث تفاوت 3G و سیستم کنونی تلفن همراه استشبکه‌های ان‌هاست. شبکه‌های 3G حجم بسیار وسیع‌تری از اطلاعات را منتقل می‌کنند. مانند ارسال ویدئو کلیپ، اهنگ‌ها، بازی‌ها و بسیاری از این دست از شخصی به شخصدیگر.

جذابیت و کاربرد این شبکه انقدر زیاد است که بسیاری ازاپراتورها قصد دارند تا به شکل سریع‌تری از ان برسند تا بتوانندHSDPA یا هماندانلود بسته‌های dataبا سرعت بالا را ارائه دهند. قدرت شبکه مخابراتی نسل سوم یا3G در ارایه خدمات مبتنی برdata  مثل خدمات ارزش افزوده شامل موسیقی روی تلفن همراهبا پهنای باند بیشتر یا تماشای ویدئو به صورت انلاین و ارسال صدا و تصویر و از اینقبیل بوده و در عین حال پهنای باند لازم برای دسترسی به اینترنت پر سرعت به صورتسیار در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.گستردگی این فناوری باعث شده تا امروزه گوشی‌های تلفنهمراه چیزی بیشتر از یک وسیله ارتباطی باشند. در عکس زیرچرخه تکامل تکنولوژی2G به3G را مشاهده می‌کنید.

شکل1-3 سیر تکاملی 3G

شکل1-3 سیر تکاملی 3G

·         TDMA:این تکنولوژی دیجیتالیتماس‌های تلفنی را در قالب بسته‌هایی از داده بر طبق زمان تقسیم‌بندیمی‌کنند.(در فصل GSMبه طور کامل این مبحث تشریح شده است.)

·         GSM سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراه: استاندارد جهانی ارتباط دیجیتالی تلفن همراه که در 60 کشور جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد. چهار فرکانس متداول در این استاندارد عبارتند از:

·850MHz-900MHz-1800MHz-1900MHz

·PDC:یکی از تکنولوژی‌های نسل دومتلفن همراه که در ارتباطات سلولی مورد استفاده بود.

·cdmaOne:سیستم کامل بی‌سیمی بر پایهاستانداردTIA/EIA IS-95 CDMA شامل فرم اصلاح شدهIS-95A وIS-95B را توصیف می‌کندو ارایه دهنده سیستم بی‌سیم پایانه به پایانه و تمام جزییات لازم برای کنترل عملیاتاجرای‌اش می‌باشد،cdmaOne ،خانواده ای از سرویس‌های مرتبط شامل بی‌سیم‌های ثابت،PCS وارتباطات سلولی می‌باشد.

·GPRSسرویس بسته‌های امواجرادیویی: این تکنولوژی امکان انتقال حجم و سرعت بالای داده را فراهممی‌اورد.

·CDMA2000 1X :می‌تواندظرفیت صدایcdmaOne را دو برابر کند، و بسته‌های اطلاعاتی را با حداکثر سرعت 307کیلو بایت در ثانیه در محیط‌های موبایل تحویل دهد. این استاندارد در نسل دومتلفن‌های همراه به کارمی‌رود.

·EDGE:مخفف کلمهEnhanced Data Rates for Global Evolution است. EDGE در گوشی‌های تلفن همراه جزء ابزار ارتباطی طبقه‌بندیمی‌شود. این ابزار سرعت انتقال اطلاعات تلفن همراه را افزایش می‌دهد و باعث تقویتاعتماد داده‌ها می‌شود و نرخ‌ها و حجم‌های انتقال dataرا بر روی شبکه‌های موجودGSM/GPRS از طریق افزایش قابل توجه سرعت‌های انتقال dataبالا می‌برد.  فناوریEDGE جزء تکنولوژی نسل سوم طبقه‌بندی می‌شود اما سرعت ان بسیار پایین‌تر از تکنولوژی‌هاینسل سوم است به همین علت ان را نسل 75/2 نیزمی‌نامند.

· WCDMA :این استاندارد یکى از استانداردهاىتأیید شده براى تلفن‌هاى همراه نسل سوم است که از یک فرکانس ۵ مگاهرتزى براى انتقالصوت و دیتا (با هم) استفاده مى‌کند. این تکنولوژى سرعت‌هاى انتقال داده از ۱۴۴کیلوبیت در ثانیه تا ۲ مگابیت در ثانیه را فراهممى‌اورد.

·CDMA2000 1x EV-DO:این استاندارد سرعت ماکزیم اطلاعاتیبرابر با 2.4 مگا‌بایت در ثانیه تحویل می‌دهد و می‌تواند کاربردهایی چون تبادلویدئو کنفرانس را پشتیبانی کند.

· 3GPP Core Network:هسته مرکزی شبکه 3G که به کاربرانمتصل به شبکه امکان استفاده از سرویس‌های مختلف رامی‌دهد.

· HSDPA:اختصار "دسترسی به بستهء ارسال شدهبا سرعت بالا از ماهواره مخابراتی" یا"High-Speed Downlink Packet Access" می‌باشد که یک پروتکل جدید برای انتقال دیتا از طریق تلفن همراهاست.

·HSUPA:اختصار دسترسی به ارسال بسته‌ای ازداده‌ها با سرعت بالا از ماهواره مخابراتی یا"High-Speed DownlinkPacketAccess" می‌باشد که یک پروتکل جدید برای انتقال دیتا از طریق تلفن همراهاست.

عبارت‌هایدیگر به معنی سیر تکاملی همان فاکتور‌های ذکر شده است.  در قسمت زیر به برخی از توانایی‌های این تکنولوژیمی‌پردازیم:

·      نمایش تصویری و ویدئوکنفرانس:

شما در حال صحبت با مخاطبتان می‌توانید تصویر زنده او را نیزببینید. از این کاربرد در ارتباط چند کاربر به صورت ویدئویی یا همانویدئو‌کنفرانس نیز استفاده کرد.

·      اینترنت پر سرعت بر رویموبایل:

با استفاده ازتکنولوژی 3G می‌توانید سرعتی تا 2 مگابایت بر ثانیه برای دسترسی به شبکه (واینترنت) در حال سکون، یا در حال حرکت کند (مثل راه رفتن) سرعتی تا 348 کیلوبیت برثانیه و در اتومبیل سرعتی حدود 128 کیلوبیت بر ثانیه داشته باشید. این خود تحولیعظیم نسبت به اینترنت در نسل‌های قبلی تلفن همراه است.

·         تماس و ارتباطصوتی:

در این تکنولوژیارتباط صوتی به تماس تلفنی دو کاربر خلاصه نمی‌شود بلکه می‌توان کنفرانس‌های صوتیبرگزار کرد یا ایمیل و پیغام صوتی نیز ارسال کرد.

·         انتقالپیام:

انتقال پیام‌های مختلفاز دیگر توانایی‌های تکنولوژی 3G است. اینگونه که شما می‌توانید پیام‌هایچند ‌رسانه‌ای یاMMS ارسال و دریافت کنید. دیگر اینکه می‌توان انتقال پیام‌هایالکترونیکی را نیز انجام داد و ضمیمه‌های ان‌ها را نیز با سرعتی بسیار بالا دانلودکرد.

·          تشخیص موقعیتجغرافیایی:

این امکان برای کاربرفراهم است که موقعیت جغرافیایی خود را در هر کجا که هست تشخیص دهد، فقط کافی است یکنقشه دیجیتال بر روی موبایل خود در اختیار داشته باشد.

·         چت:

همه ما به ارزش امکانچت کردن بر روی تلفن همراه اگاه هستیم. کاربردی که پیش‌بینی می‌شود در کشور ما نیزاز محبوبترین امکانات ارایه شده در این تکنولوژی باشد.

توانمندی‌های این تکنولوژی بسیار بیشتر از موارد یادشده در بالاست. مثال: موج جدیدی از سرگرمی‌ها، بازی‌های انلاین روی تلفن همراه،تبلیغات نوین و موارد زیادی که در اینده به انها خواهیمپرداخت.

لازم به ذکر است استفاده از سیستم‌های چندرسانه‌ایباعث عملی شدن اهداف بزرگی چون دولت الکترونیک، اومزش الکترونیک، تجارت الکترونیک وغیره بر روی تلفن همراه می‌شود.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26