جمعه 6 اردیبهشت 1398 | Friday 26 th of April 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-5-1 خدمات نسل سوم تلفن همراه

در کنار خدمات اصلی همچون پیام کوتاه و پیامصوتی، نسل سوم امکان استفاده از طیفی گسترده تر از خدمات ارزش افزوده(VAS) رافراهم می کند. اینترنت پرسرعت ،‌ انتقال اطلاعات(دیتا)، تلویزیون موبایل، بانکداریموبایل، خدمات مبتنی بر مکان و انواع امکانات تصویری از جمله این خدماتاست.

از جمله خدمات ارزش افزوده نسل سوم تلفن همراهبه شرح ذیل است:

1- اینترنت پهن باند بیسیم

انواع خدمات باند تلفن همراه از جمله مهمترینخدمات ارزش افزوده نسل سوم به شمار می‌اید که امکان استفاده مشترکان از اینترنتپرسرعت بر روی تلفن و یا کامپیوتر خود حتی زمانی که در حال حرکت هستند را فراهم میکند.

برای اتصال به شبکه و بهره‌برداری از این خدمات،مشترکان می‌توانند از تلفن همراه و یا لپ‌تاپ خود استفاده کنند. برای استفاده ازاینترنت برروی رایانه و لپ‌تاپ از یک مودم با اندازه مشابه حافظه‌های فلش استفادهخواهدشد.

سرعت اینترنت در نسل سوم تا( ۴۲Mbpsمگابیتپیکسل در ثانیه) می رسد و بسته های گوناگون با سرعت و حجم های متفاوت بنا به نیازهاو قوانین کشور ارائه خواهد شد.

2- ارایه انواع محتوای عمومی وتخصصی

بسیاری از خدماتی که در نسل سوم شبکه‌هایمخابراتی استفاده می‌شود، خدماتی هستند که اپراتور در انها نقش ایجاد زیرساخت رادارد و ارایه انها منوط به همکاری شرکت‌های مختلف دولتی و خصوصی است.

در این دسته از خدمات، انواع محتوای متنی و چندرسانه‌ای مورد نیاز با کمک بستر شبکه نسل سوم و با همکاری مجموعه‌های تولیدکننده انمحتوا، در اختیار مشترکان قرار خواهد گرفت و دیگر خدمات به قرار زیراست:

3- مشاهده کانالهایتلویزیونی

با استفاده از این سرویس،‌ کانال‌های تلویزیونبر روی موبایل قابل مشاهده‌است. مشترکان می‌توانند به راحتی به این کانالها دسترسیپیدا کرده و از برنامه‌های ان استفاده کنند. حق پخش برنامه‌های تلویزیونی را نیزمی‌توان از طریق گوشی و بر بستر شبکه نسل سوم پرداخت کرد. همچنین به کمک بستر شبکهنسل‌سوم می‌توان فیلم یا کلیپ‌های ویدئویی را برای مشترکین ارسال کرد و توسط گوشیانها را دریافت کرد.

این سرویس به مشترکان اجازه می‌دهد انواع ویدئوو محتویات ان را انتخاب کرده و سپس ان را برای مشاهده به گوشی موبایل،‌لپ تاپ و یاغیره بفرستد.

گفتنی‌است شبکه‌های خدمات نسل سوم به دلیل ظرفیتو پهنای باند گسترده خود برای ارائه خدمات ویدئویی نیز در موقعیت بهتری نسبت بهنسلهای پیشین خود قرار دارند.

4- خدمات بانکی و بانکداری

با توجه به امنیت بالای شبکه‌های نسل سوم و نیزظرفیت انتقال انواع اطلاعات مورد نیاز در شبکه بانکی، امروزه این شبکه‌ها بستر قابلاطمینانی برای انجام انواع خدمات بانکداری محسوب می‌ شود.در این راستا به کمک شبکهنسل‌سوم مشترکان بدون نیاز به بسیاری از مراجعات حضوری به شعب بانکها و طی‌کردنمراحل مختلف اداری فقط به کمک گوشی تلفن همراه خود، در اسرع وقت نیازهای بانکی خودرا برطرف خواهند کرد.

5- خدمات مبتنی بر مکان

به کمک سرویس‌های مبتنی بر مکان، اطلاعات اب وهوا یا ترافیک محلی به گوشی تلفن ‌همراه شما فرستاده می‌شود. همچنین امکان جستجویدوستان یا مراکز تجاری نزدیک شما را فراهم می کند. این خدمات شامل تشخیص موقعیت شخصیا شی همچون یافتن نزدیکترین باجه های بانکی الکترونیکی یا موقعیت یک دوست یاکارمند می شود. ردیابی مرسولات یا وسایل نقلیه نیز از جمله خدمات دیگر این سرویس میباشند

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26