شنبه 2 تیر 1397 | Saturday 23 rd of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-5-2 کاربرد‌های نسل سوم تلفن‌های همراه

موارد زیر مثال‌هایی از کاربرد‌های موبایل‌های نسل سوم هستند.

·         انتقال صدا

انتقال صدا همواره مهم ترین کاربرد ارتباط‌های راه دور موبایل باقی خواهد ماند. اگرچه صدا به مرور با دیگر انواع ارتباطات راه دور ترکیب می‌شود تا ارتباط چند رسانه‌ای را میسر نماید. خود صدا نیز به تنهایی می‌تواند شکل‌های جدیدی از ارتباط را ایجاد کند، از جمله کنفرانس‌های صوتی چند نفره و یا ایمیل‌های صوتی که می‌توانند جایگزینی برای پیام‌های متنی مثل ایمیل و SMSباشند.

·         انتقال پیام

تبادل پیام نیز یکی از مهم ترین کاربرد های تلفن همراه است. موفقیت چشم گیر SMSنیز نشان می‌دهد که سرویس‌های مشابه این سرویس، بازار خوبی خواهند داشت. در موبایل‌های 3Gارسال SMS‌های متنی هم چنان ممکن است، البته نرخ انتقال داده بالاتر، ارسال مواردی بیش از متن ساده را ممکن می‌سازد. سرویس پیام‌های چندرسانه‌ای یا MMSاز جمله سرویس‌های ارائه شده توسط 3Gاست.

یک پیغام MMSمی‌تواند حاوی متن، تصویر، صدا و ویدئو باشد. به عنوان مثال یک پیغام MMSمی‌تواند یک کارت پوستال الکترونیکی، یک روزنامه الکترونیکی، اخبار، اطلاعات ترافیک، نقشه و دستورالعمل‌های رانندگی، یک قطعه موسیقی، تبلیغات باشد و یا برای خرید الکترونیکی به کار رود. هم چنین تلفن‌های 3Gامکان ارسال و دریافت پیام‌های پست الکترونیکی (ایمیل) و دانلود بسیار سریع ضمیمه‌های انها را فراهم می کنند.

·         تلفن تصویری و ویدئو کنفرانس

از طریق سرویس تلفن تصویری می‌توانید هم زمان با صحبت با طرف مقابل، تصویر او را نیز ببنید. در ویدئو کنفرانس‌ها می توانید چنین ارتباطی را با بیش از یک نفر داشته باشید.

·         دسترسی کامل به اینترنت و انتقال داده با نرخ بالا

فن اوری نسل سوم، قابلیت استفاده از انتقال داده‌ها با سرعت 144 کیلو بیت در ثانیه را هنگام جابجایی سرعت بالا (برای مثال در وسایل نقلیه)، 384 کیلو بیت در ثانیه به صورت متحرک (برای مثال در شهرک دانشگاهی)، و 2 مگابیت در ثانیه برای حالت ایستاده و ساکن (برای مثال در داخل یک ساختمان)، را فراهم کرده‌است. برای مثال دانلود یک فایل یک مگابایتی با استفاده از یک مودم، 3 دقیقه، با گوشی‏های نسل 2.5، 5-15 دقیقه و برای گوشی‏های نسل3، بسته به موقعیت 4 تا 21 ثانیه به طول می‏انجامد.

·         پخش برنامه‌های تلویزیونی از طریق گوشی‌های موبایل

البته منظور از پخش تصاویر تلویزیونی روی گوشی‌های موبایل، هیچ گونه ارتباطی با برخی گوشی های موبایل موجود در بازار که تیونر تلویزیونی دارند و قادر به دریافت و پخش امواج انالوگ تلویزیونی هستند، ندارد و این دو مقوله کاملا از هم متمایز می‌باشند.

·         کاربرد‌های مبتنی بر موقعیت

تشخیص موقعیت جغرافیایی تلفن همراه، گروه جدیدی از کاربرد ها را میسر می سازد. اطلاعات موقعیت جغرافیایی خود به تنهایی نیز سودمند است. به عنوان مثال برای فردی که گم شده‌است و نمی داند که در کجا قرار دارد، چنین سرویسی به همراه یک نقشه دیجیتال می تواند بسیار مفید باشد.

به عنوان مثال‌هایی دیگر از کاربرد‌های 3Gمی‌توان بازی، تبلیغات، شرط بندی، چت، سرگرمی‌های بزرگسالان، پیجینگ و قابلیت رومینگ جهانی از طریق ماهواره را نام برد.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26