شنبه 2 تیر 1397 | Saturday 23 rd of June 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
3-1 مقدمه ای بر GSM

گسترش گوشی‌های سلولی تلفن همراه در اوایل دهه‌ی هشتاد میلادی در اروپا، رو به زوال نهاد. عدم وجود استانداردسازی‌های تکنولوژیکی، سران اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای اروپایی را در سال 1982 با هدف توسعه‌ی یک استاندارد واحد برای گوشی‌های همراه که در سراسر قاره، قابل استفاده باشد، وادار ساخت تا به ساخت گروه ویژه‌ی تلفن همراه (GSM) مبادرت ورزند.

نخستین شبکه‌ی استاندارد جی‌اس‌ام نیز در سال 1988 و در فنلاند افتتاح شد. در سال 1989، مسوولیت مدیریت استاندارد به موسسه‌ی استانداردهای ارتباطات سیار اروپا[1]  واگذار شد و فاز نخست راه‌اندازی شبکه‌های GSMدر سراسر قاره نیز به سال 1990 بهره‌برداری شد.

در پایان سال 1993، بالغ بر یک میلیون کاربر از طریق 70 سرویس دهنده در 28 کشور از سرویسهای در سراسر اروپا از سرویسهای جی‌اس‌ام استفاده می‌کردند.

مخابرات سلولی یکی از سریعترینApplication های رو به رشد درصنعت ارتباطات است . هر روزه بر تعداد مشترکین این نوع ارتباط در جهان افزوده می شود.تجارت ارتباطات موبایل بسرعت در[2]CEPT  در حال رشدو توسعه است.

  CEPT از طریق بازارهای پر قدرت موبایل ، توسعه فناوری موبایل رارهبری می نماید و همکاری های جدیدی در زمینه سیستم های استاندارد ساز ، پیاده سازی واجرای این فناوری ها بوجود اورده است .یکی از مهمترین محصولات این استانداردها که درCEPT شکل گرفته است، استانداردGSM است.

این استاندارد سیستم ارتباطات موبایل سلولیدیجیتالی نسل جدید را درCEPT اروپا توسعه داده است . برای اولین بار کار استانداردسازیGSM جهت پیاده سازی این سیستم در سال 1991 صورت گرفته است.

جی‌اس‌ام، یک اختصار پذیرفته‌شده برای استاندارد "سیستم بین المللی ارتباطات همراه" محسوب می شود. که در اصل از عبارتی فرانسوی گرفته شده است و همانند HICAP، MobiletexGPRSو PALMاز محبوبترین و رایجترین استانداردهای تلفن همراه در سراسر دنیا به شمار می رود.

این استاندارد در حال حاضر توسط بیش از 2 میلیارد نفر در 212 کشور استفاده می‌شود که در نوع خود یک رقم باورنکردنی است و باعث می‌شود تا کاربران با استفاده از قابلیت Roamingیا امکان حضور همزمان در دو نقطه‌ی متفاوت ارتباطی، بتوانند از گوشی همراه خود در هر شهر و کشوری استفاده کنند.

این استاندارد با نمونه‌های مشابه قبلی خود تفاوتهایی عمده دارد و از جمله‌ی انها می‌توان به کیفیت دیجیتالی برقراری مکالمات با تلفن همراه اشاره کرد که به عبارتی یک سیستم نسل دوم تلفن همراه تلقی می‌شود.

این واقعیت، موید ان است که ارتباطات داده‌یی به وسیله‌ی جی‌اس‌ام، برای استفاده در پروژه‌ی مشترک نسل سوم گوشی‌های همراه نیز کاربرد دارد. از دیدگاه اکثر مصرف کنندگان و کاربران، مزیت اصلی و عمده -‌ی GSMدر افزایش کیفیت برقراری تماسهای تلفنی و همچنین کاهش نرخ مکالمات و نیز سرویس های جانبی مثل پیام کوتاه یا SMSاست.

همچنین از دید اپراتورهای شبکه، مزیت و برتری این استاندارد، امکان به کارگیری لوازم و تجهیزات جانبی گوشی‌های همراه با مارکهای مختلف در یک مجموعه است چرا که طراحی باز این استاندارد به عملکرد چندوجهی ارتباطی کاربر کمک می‌کند.

همزمان با گسترش و تولید نسخه‌های جدیدی از این استاندارد، همخوانی و کارایی مناسب با گوشی‌های اوریجینال و استانداردهای قدیمی‌تر GSMنیز حفظ شده است.

 برای مثال قابلیتهای ارسال داده به شکل بسته‌یی در نسخه‌ی 97 جی اس ام نیز به مجموعه‌ی امکانات قبلی اضافه شده و از ابزارهای GPRSیا سرویس رادیوی عمومی همراه استفاده نموده است.

سرعت ارسال و انتقال بالاتر داده‌ها نیز همراه با تکنولوژی جدید EDGEیا نسخه‌ی ازمایشی بسته‌ی سرعت انتقال داده‌ی افزایش یافته برای GSMدر 99 امین تولید این استاندارد برای کاربران ارایه شده است.

شبکه های نسل 3 که در واقع در ابتدا کار را با پهنای باند 2مگا بایت اغاز کردند اساس و پایه GSMرا تشکیل می دهند. شبکه های GSMکه جزء شبکه های نسل سوم محاسبه می شوند تحت عنوان استانداردی پیاده سازی می شوند که با نام UMTSمعرفی می شود.

استانداردی که در واقع توسعه یافته UMTSاست استانداردEDGEمی باشد . که در واقع رهنمونی از GSMبه سوی سه بعدی شدن با سرعت بسیار بالاتر است . این استاندارد هم اکنون در حال پیاده سازی است.

GSMتحت سه باند فرکانسی معرفی می شود : 900 ، 1800 ، 1900 . بسته به کاربرد GSMاز هر یک از این فرکانسها استفاده می شود. از طرف دیگر وجود باندهای فیزیکی است ، که Timeslotها این باند ها را به وجود می اورند.

بعد دیگر کانالها ، بعد منطقی است . که در واقع از اطلاعات تشکیل می شود ، اطلاعاتی که در نتیجه کاربران و سیگنال ها به وجود می اید. داده های کاربر روی این کانال ها به وسیله ی تعدادی فریم جا به جا می شود که علاوه براین وجود تعدادی باند کنترلی جهت امنیت سیگنال ها بر امنیت اطلاعات می افزاید.[1]ETSI

[2]دفاتر پست و مخابرات اروپایی

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26