یکشنبه 30 دی 1397 | Sunday 20 th of January 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-7 داده کاوی و OLAP

بسیاری فکر می کنند که داده کاوی و OLAPدو چیز مشابه هستند در این بخش سعی می کنیم این مسئله را بررسی کنیم و همانطور که خواهیم دید این دو ابزار های کاملا متفاوت می باشند که می توانند همدیگر را تکمیل کنند.

OLAPجزیی از ابزارهای تصمیم گیری[1] می باشد. سیستم های سنتی گزارش گیری و پایگاه داده ای انچه را که در پایگاه داده بود توضیح می دادند حال انکه در OLAPهدف بررسی دلیل صحت یک فرضیه است.

بدین معنی که کاربر فرضیه ای در مورد داده ها و روابط بین انها ارائه می کند و سپس به وسیله ابزار OLAPبا انجام چندQueryصحت ان فرضیه را بررسی می کند .

اما این روش برای هنگامی که داده ها بسیار حجیم بوده و تعدادپارامترها زیاد باشد نمی تواند مفید باشد چون حدس روابط بین داده ها کار سخت و بررسی صحت ان بسیار زمانبر خواهد بود.

تفاوت داده کاوی با OLAPدر این است که داده کاوی بر خلاف OLAPبرای بررسی صحت یک الگوی فرضی استفاده نمی شود بلکه خود سعی می کند این الگوها را کشف کند .

در نتیجه داده کاوی و OLAPمی توانند همدیگر را تکمیل کنند و تحلیل گر می تواند به وسیله ابزار OLAPیک سری اطلاعات کسب کند که در مرحله داده کاوی می تواند مفید باشد و همچنین الگوها و روابط کشف شده در مرحله داده کاوی می تواند درست نباشد که با اعمال تغییرات در انها می توان به وسیله OLAPبیشتر بررسی شوند.


  

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26