یکشنبه 30 شهریور 1399 | Sunday 20 th of September 2020 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
روش های مکاشفه ای

مکاشفه­ای­ها عبارتند از معیارها، روش­ها یا اصولی برای تصمیم‌گیری بین چند گزینه خط‌مشی و انتخاب اثربخش‌ترین برای دستیابی به اهداف مورد نظر. مکاشفه­ای­ها نتیجه برقراری اعتدال بین دو نیاز هستند: نیاز به ساخت معیار‌های ساده و در همان زمان توانایی تمایز درست بین انتخاب‌های خوب و بد.

به عنوان مثالی از استفاده مکاشفه‌ای‌ها، یک استاد بزرگ شطرنج را در نظر بگیرید که با انتخاب بین چندین حرکت ممکن روبرو شده است. وی ممکن است تصمیم بگیرد که یک حرکت خاص، اثربخش‌ترین حرکت خواهد بود، زیرا موقعیتی فراهم می‌اورد که «به نظر می‌رسد» بهتر از موقعیت‌های حاصل از حرکت‌های دیگر باشد. به کارگیری معیار «به نظر می‌رسد» خیلی ساده‌تر از تعیین دقیق حرکت یا حرکاتی خواهد بود که حریف را مجبور به مات کند. این واقعیت که اساتید بزرگ شطرنج همواره پیروز بازی نخواهند بود، نشان دهنده این است که مکاشفه‌های ان­ها انتخاب اثربخش‌ترین حرکت را تضمین نمی‌کنند. نهایتا‏ً وقتی از ان­ها خواسته ‌می‌شود که اکتشاف خود را تشریح نمایند، ان­ها فقط توصیفی ناقص از قواعد ارائه می‌دهند و به نظر خود ان­ها، انجام ان قواعد از توصیف ان­ها ساده‌تر است.

خاصیت مکاشفه‌ای‌های خوب این است که ابزار ساده‌ای برای تشخیص خط‌مشی‌های بهتر ارائه دهند و در حالتی که به صورت شرطی لازم، تشخیص خط‌مشی‌های اثربخش را تضمین نمی‌کنند، اغلب به صورت شرط کافی این تضمین را فراهم ‌اورند. بیشتر مسایل پیچیده نیازمند ارزیابی تعداد انبوهی از حالت‌های ممکن برای تعیین یک جواب دقیق می‌باشند. زمان لازم برای یافتن یک جواب دقیق، اغلب بیشتر از یک طول عمر است. مکاشفه‌ای‌ها با استفاده از روش‌های نیازمند ارزیابی‌های کمتر و ارائه جواب­هایی در محدودیت‌های زمانی قابل قبول، دارای نقشی اثربخش در حل چنین مسایل خواهند بود [Pear84].

 

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26